Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 12:34
 
Abeslang Nedir?
Gribal ve nezle rahatsızlıklarında doktora gittiğinizde doktorların boğazınızı ve bademciklerinizi incelemek için dilinizin üzerine bastırdığı ahşap baskı çubuğunun adı abeslangtır.
Sağlık Haberi
Abeslang Nedir?

Abeslang, olmadan istenilen şekilde boğazınız incelenemeyeceği için tüm aile hekimleri, doktorlar ahşap abeslang kullanmaktadır. Dil basacağı, ahşap dil ayağı olarak da tanımlanan bir malzeme olan abeslang, farklı renklerde üretilen ve standart uzunluğa sahip olan bir malzemedir. Teknik olarak farklı özelliklere sahip olan abeslang ahşap olarak üretilebildiği gibi ahşap olarak da üretilmektedir. Ahşap olarak üretildiğinde kullan at özelliğine sahip olan abeslang, metal olarak kullanıldığında her kullanım sonrasında sterilize edilmek zorundadır.

 

Tahta dil basacakları olarak tabir edilen ve kullanımı kolay olduğu kadar işlevselliği ile de muayene işlemini daha kolay hale getiren abeslang muayene sırasında hastaların boğaz ve bademcik bölgesinin daha detaylı olarak incelenmesine da olanak sağlıyor. Tasarımı da oldukça şık olan abeslang, 10 cm uzunluğunda 1.5 cm veya 2 cm genişliğinde üretilen, ucu oval kesimli olarak üretiliyor. Yuvarlak kesimli üretiliyor olması sayesinde dil üzerine baskı yapılırken ağız içine herhangi bir zarar vermeden bastırma imkanı sağlıyor. Sivri uçları olmadığı için ağız içinde çizik veya kesik oluşturmaması hasta sağlığı açısından size büyük avantaj sağlıyor.

 

Huş ağacı kullanılarak üretilen ve çok ince bir kalınlığa sahip olan abeslang ağız içinde yer kaplamadığı içinde muayeneyi daha sağlıklı bir şekilde yapmanıza olanak sağlıyor. Kullanımı da oldukça kolay olan ve tek seferlik kullanım özelliği ile kullan at şeklinde kullanılan abeslang, çocuklar için rengarenk olarak üretiliyor. Çocukların doktorları sevmesini sağlayabilmek adına renkli olarak üretilen abeslang, üretim aşamasında sterilazyondan geçirilerek paketlenmektedir. İsteğinize göre her biri tek tek paketli olarak satılan veya toplu olarak bir paket içinde 50 tane olacak şekilde paketlenerek satışa sunulan abeslang tüm doktorların muayenesinde kullanılan bir malzemedir. Oldukça hafif olduğu için kullanım esnasında doktorlar içinde kolaylık sağlayan bir malzeme olması ve muayenenin daha sağlıklı olmasına katkı sağlaması nedeni ile kullanımı çok yaygın olan abeslang birinci sınıf huş ağacı kullanılarak üretildiği için sizlere avantaj sağlar. Homojen bir yapıya sahip olduğu için hasta üzerinde olumsuz bir etki bırakmayan abeslanglar, pürüzsüz ve düzgün bir yapıya sahip olduğundan dolayı sizler için görsel olarak da avantaj sağlar. Hasta yaş grubuna göre renkli olarak üretilen, pürüzsüz yapısı ile dil üzerinde kolayca kayan tahta dil basacakları boğaz tedavilerinde kullanılıyor.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Abeslang, Nedir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı