Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 10:27
 
Alper Taşdelen, 5 Yılda Neler Yaptıklarını Anlattı
Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, 5 yıl boyunca gerçekleştirdiklerini ve yeni dönem hedeflerini düzenlediği basın toplantısında gazetecilerle paylaştı.
Çankaya Haberi
Alper Taşdelen, 5 Yılda Neler Yaptıklarını Anlattı

Günümüz dünyasında belediyeciliğin “Gelecekten bugüne bakarak” şekillenmesi gerektiğini söyleyen ve yeni dönem vizyonu olarak bu algıyı benimsediğini ifade eden Taşdelen, “Dünya globalleşiyor. Meseleye dünya ölçeğinden bakmalıyız. Türkiye’de belediyecilik hizmeti 25 yıldır talan ve yağma üzerine kurulu bir süreç yaşadı. Görevde olduğumuz süreç boyunca kente saygılı, insana duyarlı bir çalışma anlayışı benimsedik bundan sonra da aynı inançla çalışmamıza devam edeceğiz” dedi.

 

İlk 5 yılında olduğu gibi yeni dönemde de 3 temel ilke çerçevesinde hareket edeceğini belirten Taşdelen sözlerini şöyle sürdürdü: “Kenti rant-beton istilasından kurtarmak adına mücadele vereceğiz, böylesi bir anlayışa ve uygulamalara karşı direndik, direneceğiz. Sosyal ve kamucu belediyecilik anlayışımızı bu dönem de artırarak sürdüreceğiz. Hiçbir ayrım yapmadan her hizmeti tüm yurttaşlarımıza ulaştıracağız ve seçmenin karşısına yaptıklarımızla çıkıyoruz”.

 

“BELEDİYE BAŞKANI HİZMET İNSANIDIR”

“Belediye başkanı hizmet insanıdır” diyen Taşdelen, kentlerdeki sorunların çözümü için toplumsal ve siyasal uzlaşmaya gereksinim olduğunu ve başkanlığı boyunca var olan sorunları, tartışmaları derinleştirmekten kaçınarak, kapsayıcı bir siyasetle çözüm odaklı bir çalışma gerçekleştirdiğini belirtti. Bu anlayışın uzun vadede olumlu sonuç aldığını aktaran Taşdelen, “Geçtiğimiz dönem etkin bir kent yönetimi modeli oluşturduk. Gerçekten kaliteli bir hizmet sunduk ve çağdaş bir kent hedefimize ulaşmak adına çok yol aldık” dedi.

 

Başkanlığı döneminde Çankaya Belediyesi tarihinin en büyük yatırım programını hayata geçirdiklerini vurgulayan Taşdelen, tek kuruş borç almadan, kredi çekmeden ve hiçbir arsayı satmadan 5 yıl boyunca; 4 kültür-sanat merkezi, 14 Çankaya Evi, 7 kreş, 6 Baharevi, 71 park, 6 pazaryeri, Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi, Erdal İnönü Kapalı Yüzme Havuzu, Bülent Ecevit Buz Sporları Salonunu, 420 kişilik öğrenci yurdunun hizmete açıldığını, bunun yanı sıra 218 okul ve 99 caminin tadilatının gerçekleştiğini, 81 taksi durağı ve 70 muhtarlık binasının yapıldığını belirtti.

 

Sosyal belediyecilik alanında ise 500 öğrenciye burs verildiği, 600 haneye Halk Kart, 70 bin kişiye Sağlık Kart dağıtıldığı, 34 bin yurttaşın kültür gezilerine katıldığını, 120 bin kişinin açık hava sinemasında keyifli yaz akşamları yaşadığını, 750 bin kişiye kültür-sanat etkinliği sunduklarını, 500 bin adet Çankaya Çocuk Kitapları serisinin Türkiye’nin dört bir köşesine ulaştığını, 200 bin kişiye sağlık hizmeti verildiğini, 800 bin kişi ile iftar çadırlarında ağırlandığı bilgisini gazetecilerle paylaştı. Yeni açılan 71 park ile birlikte Çankaya’ya 600 bin metrekare yeşil alan kazandırdıklarını da vurgulayan Taşdelen, kentlerin ve kentlilerin en büyük sorunu olan her sene yenilenen kaldırım sorununa renkli desenli asfalt kaldırım ile köklü çözüm getirdiklerini kaydetti. Taşdelen, 5 yıl içerisinde Çankaya yollarına 1 milyon ton asfalt serildiğini belirtti. Çöp sistemini de değiştirerek 2 bin 140 adet çöp konteyneri yerleştirdiklerini sözlerine ekledi. Taşdelen, Çankaya’da 100 daireden fazla her siteye yer altı çöp sistemi şartı koyduklarını dile getirdi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Alper, Taşdelen,, 5, Yılda, Neler, Yaptıklarını, Anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı