Haber Detayı
01 Mart 2020 - Pazar 20:33
 
Altındağlılar Depreme Karşı Bilinçlendirildi
Altındağlı vatandaşlar deprem konusunda bilinçlendi. "Depreme hazırlık" konulu seminerde bir araya gelen Altındağlı kadınlar, yalnızca deprem değil, sel, çığ, heyelan gibi doğal afet durumlarında fiziksel ve psikolojik olarak yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi oldu.
Altındağ Haberi
Altındağlılar Depreme Karşı Bilinçlendirildi

Eğitim seminerlerine devam eden Altındağ Belediyesi, Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi üyelerini, doğal afetlere karşı hazırlıklı olmaları konusunda bilinçlendirdi. Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi'nde, TED Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Canay Doğulu tarafından verilen seminere, Altındağlı kadınlar büyük ilgi gösterdi.
 
PSİKOLOJİK HAZIRLIK ŞART
Deprem başta olmak üzere tüm doğal afetlere karşı fiziksel olarak hazır olmanın yanı sıra, psikolojik olarak da hazır olmanın önemine dikkat çeken Öğretim Üyesi Canay Doğulu, katılımcılara ilk olarak evlerde güvenli yaşamın önemini hatırlattı. Afetlerin "doğal" olduğu, ancak afetlerin ortaya çıkardığı zararların "doğal" olmadığını vurgulayan Doğulu, depremlere ve doğal afetlere ilişkin yaygın görüşler hakkında da bilgi verdi. Doğulu daha sonra doğal afetlere karşı psikolojik olarak nasıl hazırlıklı olunması gerektiğini anlattı.
 
Deprem anında bireyin stres yaşamasının normal olduğunu belirten Doğulu "Böyle durumlarda biz stres var, panik yok diyoruz. Bir stres olacak ama kontrol edilmesi gerek. Kontrol edilebilen stres kişiyi zarardan, tehlikeden korur, yapabileceği şeyleri daha sağlıklı yapmasına yardım eder, karar vermesini kolaylaştırır ama kontrol edilemeyen stres aşırı tepkilere sebep olur." dedi.
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Altındağlılar, Depreme, Karşı, Bilinçlendirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı