Haber Detayı
27 Haziran 2013 - Perşembe 01:09
 
Anız Yangınlarına Dikkat!
Hasat mevsiminin başlamasıyla Ankara'da dane kaybını en aza indirmek amacıyla biçerdöver kotrolleri titiz bir şekilde sürdürülüyor.
Ekonomi Haberi
Anız Yangınlarına Dikkat!

Hasat mevsiminin başlamasıyla Ankara’da dane kaybını en aza indirmek amacıyla biçerdöver kontrollerini titiz bir şekilde sürdüren Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, toprağa ve bitkilere büyük zararlar veren anız yangınlarına karşı da mücadele yürütüyor. Müdürlük konuya duyarlı olmaları konusunda çiftçileri uyarırken jandarma, kaymakamlıklar, belediyeler, muhtarlıklar, ziraat odaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla da işbirliği içerisinde çalışmalar yürütüyor.

            İl Müdürü Muhsin TEMEL, toprağın insanlarla birlikte tüm canlıların barınıp yaşadığı ve bu canlıların besin kaynağını oluşturan, yaşayan canlı bir varlık olduğunu belirterek, “Anız yangınlarıyla toprağa, bitkilere ve çevreye büyük zararlar verilmektedir. Anız yangınlarıyla toprağın en verimli bölümü olan üst tabakasındaki bütün canlılar, yararlı mikro organizmalar yok olmaktadır. Toprak fakirleşmekte ve verimsizleşmektedir. Yani anız yakmak cebimizdeki paramızı yakmakla eş değerdir” dedi.

            Anız yangınlarının önlenmesi konusunda toplumun bütün kesimlerine görev düştüğünün altını çizen TEMEL, bu konuda İl Müdürlüğü olarak çiftçilere yönelik eğitim çalışmaları düzenlediklerini belirterek şunları söyledi: “İnsan ve çevre sağlığını tehdit eden, sürdürülebilir tarımı tehlikeye düşüren, saldığı gazla küresel ısınmaya katkı sağlayan, gelecek kuşakların refahını tehdit eden anız yakma alışkanlığına son vermemiz gerekiyor.”

            Anız yangınlarını önleme konusunda İl Müdürlüğü olarak çeşitli tedbirler aldıklarını ve bu konuda Ankara Valiliği’nin de bir genelge yayınladığını hatırlatan İl Müdürü TEMEL, anız yangınlarını önlemede kararlı olduklarını belirterek, anız yakanların başta jandarma ve emniyet olmak üzere ilgili kuruluşlara haber verilmesini istedi.

            Çiftçileri anız yakmaya iten sebeplerden birinin de biçim esnasında biçerdöverlerin yüksekten biçim yapmaları ve kalan atıklardan kurtulmak için çiftçilerin anız yakmaya yönelmeleri olduğuna işaret eden TEMEL, biçerdöver kontrolleriyle bunun önüne geçtiklerini vurguladı. Anız yakılmasının önüne geçmek için Ankara’da anıza direkt ekim yöntemini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini kaydeden TEMEL, anızların uygun aletlerle toprağa karıştırılmasının sağlanarak toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesinin de düzenlenebileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Hasat, mevsiminin, başlamasıyla, Ankarada, dane, kaybını, aza, indirmek, amacıyl
Yorumlar
Haber Yazılımı