Haber Detayı
23 Aralık 2017 - Cumartesi 01:30
 
Ankara Valiliği'nden Yeni Kimliklerle İlgili Açıklama
Ankara Valiliği, son zamanlarda bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada yayılan kimlik kartlarının dağıtımının sona ereceği ve kart bedelinin fahiş oranda artacağı haberleri üzerine yazılı bir açıklama yaptı ve bu iddiaların asılsız olduğunu belirtti.
Güncel Haberi
Ankara Valiliği'nden Yeni Kimliklerle İlgili Açıklama

ANKARA VALİLİĞİ TARAFINDAN KONUYLA İLGİLİ OLARAK YAPILAN AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE:

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartına ilişkin yasal düzenleme 27.01.2016 tarihinde yürürlüğe girmiş olup 02.01.2017 tarihi itibariyle ülke genelinde kimlik kartı başvuruları alınmaya başlanmıştır.

Son zamanlarda basın yayın organları ile sosyal medyadan yayılan kimlik kartlarının dağıtımının yıl sonu itibariyle son bulacağı, kimlik kartı bedelinin fahiş oranda artacağı gibi asılsız haberler ve söylemler nedeniyle Nüfus Müdürlüklerinde yaşanan yoğunluklar, izdihama yol açmaktadır. 

Kimlik kartları bedelleri 2018 yılı itibariyle “Değerli Kâğıtlar” değerleme oranlarıyla güncellenecek ve bu oran, asılsız haberlerde iddia edildiği gibi yüksek olmayacaktır. 

Tüm Türkiye’de nüfus cüzdanlarının 2023 yılına kadar yenilenmesi hedeflenmektedir. Ancak mevcut nüfus cüzdanlarının geçerliliğini yitirdiğine dair herhangi bir son tarih ve yasal düzenleme bulunmamaktadır, mevcut nüfus cüzdanları süresiz olarak geçerlidir.

Vatandaşların bu konuda daha sağduyulu davranmaları ve asılsız haberlere itibar etmemeleri gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara, Valiliği'nden, Yeni, Kimliklerle, İlgili, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı