Haber Detayı
01 Mayıs 2013 - Çarşamba 18:13
 
Ankara'da 1 Mayıs Sakin Geçti
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Başkent Ankara'da olaysız bir şekilde kutlandı.
Ankara Haberi
Ankara'da 1 Mayıs Sakin Geçti

Ankara Garı'nda toplanan grupların polis kontrol noktalarından geçerek alana girmesinin ardından kutlamalar, 1 Mayıs marşının okunmasıyla başladı.

KESK Dönem Sözcüsü Dengiz Sönmez, yaptığı konuşmada, muhalif sendikacıların ve gazetecilerin gözaltına alındığını, kamu çalışanlarına antidemokratik çalışma şartları dayatıldığını söyledi.

Halkların bir arada yaşama isteğinin çözüm sürecinin temeli olduğunu belirten Sönmez, "Gerçek barış ve demokrasinin inşaasında en büyük görev emekçilere düşüyor" dedi. Akan kanın durması için barışı desteklemeye devam edeceklerini ifade eden Sönmez, gerçek barışın ülke topraklarında hayat bulmasını istediklerini dile getirdi.

Türk-İş adına konuşan Tez Koop-İş Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Barın, güvencesiz çalışmaya mahkum edilen emekçilerin tersane, maden ve inşaatlarda iş kazası adı altında katledildiğini öne sürdü. Mevsimlik işçilerin insan onuruna yakışmayan ortamlarda karın tokluğuna sömürüldüğünü belirten Barın, sömürü düzenine, iş cinayetlerine, yoksulluğa karşı özgür ve eşit bir Türkiye kurmak için mücadele verdiklerini söyledi.

Çalışanların örgütsüzlüğe mahkum edildiğini ifade eden Barın, işçilerin sendikalı olduğu için işten atıldığını, esnek çalışmanın yaygınlaştırılmak istendiğini dile getirdi. Barın, "Kavgamız emek ve özgürlük için. Çalışma yaşamının demokratikleştirilmesi için ayaktayız" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 1, Mayıs, Emek, Dayanışma, Günü, Başkent, Ankarada, olaysız, bir, şekilde, kutla
Yorumlar
Haber Yazılımı