Haber Detayı
07 Mayıs 2013 - Salı 20:08
 
Ankara'da Evrensel Kardeşlik Futbol Turnuvası
TÜRKİYE’DE ÖĞRENİM GÖREN 45 ÜLKEDEN YABANCI ÖĞRENCİLERİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞECEK OLAN 2.EVRENSEL KARDEŞLİK FUTBOL TURNUVASI’ ANKARA’DA BAŞLADI.
Spor Haberi
Ankara'da Evrensel Kardeşlik Futbol Turnuvası

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın desteklediği ve Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ve İlkler Gençlik ve Spor Kulübü’nün organize ettiği 2.Evrensel Kardeşlik Futbol Turnuvası'na katılan ülke takımları dünyaya barış mesajı verdi. Türkiye'de eğitim gören 45 ülkeden öğrencinin katılımyla gerçekleştirilen 2. Evrensel Kardeşlik Futbol Turnuvasın'da oynayan Suriyeli Beşar Acuv, "Suriye'de yaşanan olaylar bizi çok etkiliyor. Yaşanan olaylardan dolayı çok stres altındayız. Stresimizi atmak için bu turnava bize ilaç gibi geldi" dedi. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın desteklediği ve Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ve İlkler Gençlik ve Spor Kulübü’nün organize ettiği 2. Evrensel Kardeşlik Futbol Turnuvası'na bu yıl da Ankara ev sahipliği yaptı. Türkiye'de eğitim gören 45 ülkeden turnuvaya katılan 40 takım  beş hafta boyunca yarışacak. Finale kalan takımlar 2 Haziran'da final maçını oynayacak. 45 ülkeden Türkiye'de eğitim gören onlarca  öğrenci, önceki gün Başkant'te bir araya geldi. 45 ülkeden 40 takımı buluşturan şey;  2. Evrensel Kardeşlik Futbol Turnuvası 'nda futbol yeteneklerini  sergilemekti.  Ankara'da Yenimahalle  İkler Spor Kulübü Tesisleri'nde geçen hafta sonu başlayan turnuva, 5 hafta boyunca devam edecek. Turnuvada 2 Haziran tarihinde final maçı oynanacak. 2012 yılında ilki gerçekleştirilen turnuvaya 25 ülkeden katılım gerçekleşmişti. Bu yıl 45 ülkeden katılımın olduğu turnuvaya seneye İzmir, İstanbul ve Antalya da ev sahipliği yapacak. Turnuvaya Arnavutluk, Suriye, Haiti, Türkmenistan, Makedonya ile birlikte 40 ülkeden Türkiye'de eğitim gören öğrenciler katılıyor.

Kardeşlik turnuvasına katılan 27 yaşındaki Suriyeli Beşar Acuv, "Yapılan turnuva Türkiye'nin bize önem verdiğini gösteriyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Ankara'da olan arkadaşlarımızla bir araya gelemiyorduk. Futbol turnuvası ile birlikte bir araya geldik. Turnuvaya sıkı bir şekilde hazırlnadık" dedi. Ülkesinde yaşanan olayların kendisini ve arkadaşlarını çok üzdüğünü ifade eden Acuv, "Suriye'deki özel durumdan dolayı çok stres altındayız. Stresimizi atmak için bu turnuva bize ilaç gibi geldi" diye konuştu. 21 yaşındaki Makedonyalı Ferhan Mazlami ise bu turnuva sayseinde farklı ülkedeki insanlarla bir araya geliyoruz, kaynaşıyoruz. Ülkeler arası kardeşliğimiz gelişiyor. Turnuva maçını Haiti ile yaptık. Takım arkadaşlarımızla arkadaşlığımızı devam ettirmek için numaralarımızı aldık. Futbol sayesinde yeni arkadaşlar edindik. Çok mutluyum" ifadelerini kullandı. İlker Spor Klübü Başkanı Ömer Eren, Başkent halkının turnuvaya olan ilgisini anlatarak evler stada yakın olan vatandşalrın takımlarda oynayan oyuncuları akşam yemeğine davet ettiklerini söyledi.
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: TÜRKİYE’DE, ÖĞRENİM, GÖREN, 45, ÜLKEDEN, YABANCI, ÖĞRENCİLERİN, KATILIMIYLA, GER
Yorumlar
Haber Yazılımı