Haber Detayı
29 Mayıs 2013 - Çarşamba 01:04
 
Ankara'da Meralar Islah Ediliyor
Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından meraların ıslahına yönelik projelerin sayısı arttı.
Ekonomi Haberi
Ankara'da Meralar Islah Ediliyor

Özellikle küçükbaş hayvancılık açısından önemli avantajlara sahip Ankara’da, bu avantajı değerlendirebilmek amacıyla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hayvancılık açısından büyük öneme sahip meraların ıslahına yönelik önemli projeler yürütülüyor.

Bu projelerden biri de Bala’da hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı Tol Mahallesi’nde gerçekleştiriliyor. Toplam 6 bin 500 dekar alanda yürütülen mera ıslah çalışmaları meyvelerini vermeye başladı.

Uygulanan projede, mera alanlarında otlatma sistemi uygulanması, gübreleme, yapay mera tesisi, kışlık kaba yem ihtiyacını karşılamak üzere çiftçilerin kendi arazilerinde silajlık mısır ile macar fiği ve arpa karışımının ekilerek yeşil olarak biçilmesi planlanarak, 150 dekar alana macar fiği, 150 dekar alana da silajlık mısır ekildi.

İl Müdürü Muhsin TEMEL de Tol Mahallesi’ne giderek mera ıslah çalışmalarını yerinde inceledi. Köylülerle de bir araya gelen TEMEL, bölgede yürütülen tarımsal faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Mera ıslah çalışmalarının, hayvancılık işletmelerinin en büyük girdisi olan yem ihtiyacının karşılanması amacıyla yürütüldüğünü belirten İl Müdürü TEMEL, Tol Mahallesi merasının hayvanların ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan yem bitkileriyle donatıldığını söyledi. Ankara’da mera ıslahı yönünden birçok başarılı projeler uygulandığını ve hayvan sahiplerinin bu projelerden önemli gelirler elde ettiklerini gördüklerini kaydeden TEMEL, proje kapsamında yetiştiricilerin hayvanların kışlık kaba yem ihtiyacını karşılamak üzere ektiği fiğ-arpa ve silajlık mısır tarlalarını inceledi. TEMEL, 2016 yılında tamamlanacak proje ile bölgede bulunan 10 bin küçükbaş ve 2 bin büyükbaş hayvanın yem ihtiyacının karşılanması için tüm tedbirlerin alınacağını sözlerine ekledi.

Tol Mahallesi Muhtarı Cumhur DOĞAN ise yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yapılan çalışmalar nedeniyle İl Müdürü Muhsin TEMEL’e, proje sorumluları Abdulmuttalip İN ve Yasin YILMAZ’a teşekkür etti.

Mera alanlarını inceleyen İl Müdürüz Muhsin TEMEL, Tol Mahallesi’nde bulunan hayvancılık işletmelerini de ziyarete ederek çiftçilerin sorunlarını dinledi. Çiftçi Necati ŞİMŞEK’in makine ekipman desteğinden faydalanamadığını söylemesi üzerine telefonla detaylı bilgi alarak ŞİMŞEK’i bilgilendiren TEMEL, gece gündüz demeden çalışıp üreten çitçilere teşekkür etti.   

Tol Mahallesinde uygulanan mera ıslah projesi 2016 yılında tamamen bitirilecek ve meranın yönetimi üreticilerce oluşturulacak “Mera Yönetim Birliği Yönetim Kurulu”na devredilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ankara, İl, Gıda, Tarım, Hayvancılık, Müdürlüğü, tarafından, meraların, ıslahına
Yorumlar
Haber Yazılımı