Haber Detayı
01 Haziran 2013 - Cumartesi 15:16
 
Ankara'da Olaylar Şiddet Kazandı
İstanbul’da başlayan çatışmaların Ankara’ya da yayılmasının ardından bugün de Kızılay sokakları polisle eylemcilerin yoğun çatışmalarına sahne oluyor.
Ankara Haberi
Ankara'da Olaylar Şiddet Kazandı

Ankara’da ilk müdahale Güven Park’ta başladı. Yaklaşık 3 bin kişiye polis yoğun biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti buradan dağılan gruplar Kızılay’ın çeşitli noktalarında eylemi sürdürürken polis toplanan tüm gruplara heryerde müdahale etti. Çatışmalar GMK Bulvarı, Yüksel Caddesi ve Ziya Gökalp Caddesi üzerinde yoğunlaştı.

Şu ana kadar yaşanan çatışmalarda çok sayıda yaralı olduğu ve 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Polis helikopterleri Kızılay semalarında devriye gezerken çevik kuvvet ekipleri de kalabalıkların toplandığı her yere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Kızılay’da bulunan dükkanlarda esnaf ve müşteriler de gazdan etkilendi. Bir çok vatandaş gaz kullanan polise tepki gösteriyor. Daha sonra çatışmalar Yeni Karamürsel önü ve Yüksel Caddesi civarında yeniden yoğunlaştı. Çatışmaları duyan vatandaşlar çeşitli semtlerden Kızılay’a yürümeye başladı.

3 AĞIR YARALI

Sağlık ekiplerinin yaralılara müdahale etmekte güçlük çektiği olaylarda, bir sağlık görevlisi, “Ambulansımda 3 yaralı var. Olay yerinden ayrılamıyorum. Durumları da ağır” ifadelerini kullandı. Kızılay ve çevresi polis tarafından trafiğe kapatılırken, bazı yerlerde göstericilerde barikat kurarak yolu kapattı.

TOMA BİR GENCİ EZDİ

Ergenekon ve Balyoz Davası'nda tutuklu yargılanan bazı askerlerin eşleriyle çeşitli siyasi parti üyelerinin de destek verdiği eylemde bir genç de TOMA aracının altında kaldı. Durumu ağır olan genç hastaneye kaldırıldı.

JANDARMA OLAYLARA MÜDAHALE ETTİ

Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylara müdahale etmek amacıyla Ankara’da toplanan göstericilere Jandarma İl Alay Komutanlığı’na bağlı jandarmalar müdahale etti.

Yargıtay Binası ile Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın arasındaki tali yolda konuşlu olan jandarma ekipleri, TBMM’nin alt tarafında yolu kesmeye çalışan eylemcilerin üzerine yürüyerek dağıttı.

Öte yandan, Ankara Metrosu seferlerini Ostim ile Sıhiye arasında yaparken vagonların içindeki yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Olaylarda polis helikopteri sürekli olarak havandan destek verdiği müdahalelerde, gönüllü sağlık ekipleri tarafından hem göstericilere hem da sivil halka yardım etti.

Ayrıca, göstericiler tarafından polis barikatları sık sık aşılmaya çalışıldı. Panzerlere su yetiştirmek amacıyla Ankara İtfaiyesi de polise yardımcı oldu.

BAŞBAKANLIK BİNASINA ASKER

Eylemin büyümesi üzerine Başbakanlık binasının çevresi barikatlarla çevrildi. Polis, binaya araç, sivil vatandaş girişini engelliyor. Polis, İl Jandarma Alay Komutanlığı'ndan destek istedi. Valilik talimatı ile Başbakanlık binasının çevresine askerler de konuşlandırıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstanbul’da, başlayan, çatışmaların, Ankara’ya, da, yayılmasının, ardından, bugü
Yorumlar
Haber Yazılımı