Haber Detayı
08 Mayıs 2013 - Çarşamba 12:01
 
Ankara'da Süne Mücadelesi Başladı
Ankara’da hububatta önemli oranda kayıplara yol açan, hem ürünün verimini hem de kalitesini etkileyen süne zararlısına karşı mücadele başlıyor.
Ankara Haberi
Ankara'da Süne Mücadelesi Başladı

    Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler saha taraması yaparak, hububat ekili alanlarda süne yumurtası ve nimfi sayacak, gerek görüldüğü takdirde de ilaçlama başlatacak.

    Sahaya çıkacak ekiplere yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenlenerek, ilgili teknik personele mücadele çalışmalarında dikkat edecekleri konular hakkında bilgiler verildi.

    Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin TEMEL, sünenin çiftçinin emeğinin, alın terinin zayi olmasına yol açan, aynı zamanda da ülke ekonomisine büyük zararlar veren bir zararlı olduğunu belirterek, Ankara İl Müdürlüğü olarak hedeflerinin geçen yıl % 0.82’ye düşürülen süne emgi oranını daha aşağılara çekmek ve çiftçinin alın terine sahip çıkmak olduğunu söyledi. Geçen yıl süne mücadelesinde Ankara’nın başarılı bir sezon yaşadığını vurgulayan TEMEL, Ankara’nın özellikle hububat yönünden Türkiye tarımında önemli bir yere sahip olduğunun altını çizerek Türkiye’nin toplam arpa üretiminin % 12’sinin, buğday üretimin de % 8’inin Ankara’da gerçekleştirildiğini ve bunun için süne mücadelesinin Ankara’da çok önemli olduğunu vurguladı.

Tabiri caizse hasat zamanına kadar uyumayarak çalışacaklarını kaydeden TEMEL, “Mücadele Bakanlık, sivil toplum kuruluşları ve çiftçilerle el ele verilerek, toplu olarak yapılırsa sonuç alınabilir. Tek tek, ayrı ayrı yapılacak mücadelenin sünede başarılı sonucu yoktur” dedi.

            Süneyle mücadele için 35 ekip oluşturulduğunu ve bu 35 ekibin Ankara’nın tüm ilçelerinde incelemelerde bulunacağını kaydeden TEMEL, kendisinin de teknik ekiplerin yanında olacağını ve yapılacak çalışmaları yerinde takip edeceğini dile getirdi.

         Ankara’da hububat ekili alanlarda incelemeler yaptıklarını ve her şeyin yolunda gittiğini, ancak ekinlerin bir iki kez daha yağışa ihtiyaç duyduğunu ifade eden TEMEL, şimdiden tüm çiftçilere bereketli günler diledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ankara’da, hububatta, önemli, oranda, kayıplara, yol, açan, hem, ürünün, verimin
Yorumlar
Haber Yazılımı