Haber Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 01:44
 
Avrupa'nın En Kaliteli Bisikletleri Ankara'da Üretiliyor
Dünyanın ve Avrupa’nın en kaliteli elektrikli kargo bisikleti Ankara’da Bakfiets Garage firması tarafından üretiliyor.
Ekonomi Haberi
Avrupa'nın En Kaliteli Bisikletleri Ankara'da Üretiliyor

Avrupa’nın en kaliteli elektrikli bisikleti Ankara-Kahramankazan’da Bakfiets Garage firması tarafından üretiliyor.  Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan Bakfiets Garage firmasının yönetim kurulu başkanı Orhan Tatlı, Avrupa ve Dünyanın en kaliteli elektrik kargo bisikletlerini Kahramankazan’da ki tesislerinde ürettiklerini belirterek  Hollanda-Amsterdam’da bisiklet tamir dükkanında başlayan hikayelerini anlattı. Tatlı, “Amsterdam’da başlayan hikayemiz, bayrak yarışlarında olduğu gibi elden ele taşınarak Kahramankazan’da ki sanayi sitesindeki üretim yerimize kadar geldi. Tıpkı yerli silahlarımız gibi Dünyanın en kaliteli, el yapımı iki tekerlekli ve elektrikli kargo bisikletlerini burada üreterek başta Hollanda olmak üzere Avrupa’nın değişik ülkelerine gönderiyoruz” dedi.

 

AVRUPA’DA BİSİKLET KULLANIMI YAYGIN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın,  yaklaşık 3 yıl önce Belediye Başkanlarına seslenerek her İl ve ilçelerde bisiklet yollarının yapılmasını istediğini hatırlatan Orhan Tatlı, sözlerine şöyle devam etti:

“Avrupa’da bisiklet bir ulaşım aracı olarak günü birlik kullanılıyor. Vazgeçilmez bir kültür haline gelmiş. Bisiklet tünel yolları yapılarak bisiklet alan vatandaşa yaklaşık 1.000 Euro teşvik verilmekte. Amsterdam’da nüfus 12 milyon, bisiklet sayısı ise 20 milyonu bulmaktadır. Türkiye’de kullanılan marka bisikletlerin yurt dışından getirildiğini hepimiz biliyoruz. Ülkemiz bu nedenle döviz kaybına uğruyor. Cari açığın da büyümesine sebebiyet veriyor. Öte yandan hobi olarak kullanılan dağ bisikletleri, bazı belediyelerimizin yaptığı bisiklet yollarında tıpkı milli olmayan arabalar gibi görüntü kirliliğine sebep olmakta ve gösterişten başka hiçbir işe yaramamaktadır. Oysa bisiklet bir ulaşım aracıdır. İnsan sağlığına da büyük faydası vardır. Doğa dostudur, ülke ekonomisine katkı sağlayabilir.”

 

AVRUPA ve DÜNYANIN BİSİKLET İHTİYACINI KARŞILAYABİLİRİZ

Orhan Tatlı, Avrupa’nın en az 12 milyon, 2030 yılına kadar ise 60 milyon adet bisiklete ihtiyacı olduğunu belirterek, “Avrupa ülkeleri büyük oranda Çin’den kendine has özel siparişlerle bisiklet tedarik ediyor. 2019 yılında Çin’e uygulanan kotadan dolayı Avrupa’da bu tarz bisikletlere büyük bir ihtiyaç duyuluyor. Ülkemizde Avrupa standartlarında ve üzerinde bisiklet üreten tek firmayız. Ülkemiz ve firmamız, Avrupa’nın ihtiyaç duyduğu bisikletleri üretebilir. Bunun için el yapımı ürettiğimiz bisikletlerimizi CNC sistemiyle fabrikamızı büyüterek tıpkı yerli ve milli silahlarımız da olduğu gibi devletimizin de desteğiyle Avrupa’nın bisiklet ihtiyacını karşılayabiliriz” diye konuştu.

Tatlı, ekonomik açıdan Avrupa’da elektrikli kargo bisikletinin müşteri fiyatının 5 bin euro olduğunu belirterek “Ülke olarak bu ihtiyaca cevap verdiğimiz zaman Milli Elektrikli Otomobilimiz kadar ülke ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır” açıklamasında bulundu. Orhan Tatlı, 15 yıl önce Amsterdam’da ilk kez satışa sundukları kargo bisikletlerinin Avrupa ve Dünya’da hızla yayılmakta olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

 

YERLİ ve MİLLİ BİSİKLETİMİZİ DÜNYAYA TANITALIM

“En büyük rakibimiz 3 farklı modelle hizmet sunmakta. Bizim firmamızın 50 yıllık tecrübesiyle ürettiği bisikletlerimiz 6 farklı modelde ve üstün kalitede. Rakiplerimizin bu konuda çok önündeyiz. Dünyada söz sahibi olan BMW gibi araç üreten firmalar elektrikli bisiklet işine giriyorlar ve vizyonlarına uygun bisiklet üretmeye başladılar.  Bunların ürettikleri bisikletler dağ bisikleti dediğimiz bisikletlere benzemektedir. İhtiyaç olan şehir bisikletine cevap verememektedir.”

Bakfiets Garage firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Tatlı, Sanayi Bakanlığımıza,  Milli Otomobil üretecek 5 kahraman ve CEO’larına seslenerek “Gelin dünya elektrikli bisiklet ihtiyacını biz karşılayalım. Milli ve yerli otomobilimizi markasıyla ürettiğimiz elektrikli milli bisikletlerimizi dünyaya tanıtalım” dedi.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Avrupa'nın, En, Kaliteli, Bisikletleri, Ankara'da, Üretiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı