Haber Detayı
26 Ağustos 2016 - Cuma 13:25
 
Badem Yağının Saç ve Cilt İçin Önemi
Badem yağı güzellik alanında eşsiz bir üründür. Peki badem yağının faydaları nelerdir?
Sağlık Haberi
Badem Yağının Saç ve Cilt İçin Önemi

Badem yağı her güzellik alanında kullanılan eşsiz faydaları olan yağlardan biridir. En popüler yağlardan olan badem yağında linoleik asit ve oleik yağ asitleri yer alır. Yağ acı badem ve tatlı badem olarak iki şekilde yapılır. Mutfak lezzetleri sunan acı badem yağının aksine, tatlı tür olan yağın şaşırtıcı özellikleri vardır. Ciltte yeniden yapılanma ve nemlendirici etkisi ile kozmetik alanında sıkça kullanılır. Ayrıca bu yağ saçlar için de oldukça faydalıdır.

Badem yağının faydaları cilt ve saç için olacak şekilde kısıtlı olsa da yararları son derece etkileyicidir. Diğer yağlar gibi derine nüfuz ederek vücut ve beyin üzerinde sakinleştirici bir etki. Bu nedenle badem yağı genellikle aromaterapi için kullanılır. Nazik ve hoş kokusu kişiyi rahatlatır ve ruhunu yatıştırır. Aynı zamanda cildi yumuşatır ve pürüzsüz hale getirir. Ayrıca gençleşme iksiri olarak yüze badem yağı ile masaj yapılır. Tüm cilt tipleri için iyidir, yağ, kuruluk, ağrı ve kaşıntıya karşı koymanızı sağlar. Kas ağrısı, deri döküntüleri ve iltihap da dahil olmak üzere etkili tedavi kaynağıdır. Gözün karanlık çevrelerinden kurtulmak badem yapı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda cilt geliştirerek yaşlanma sürecini geciktirmek için de kullanılabilir.

Badem Yağının Özel Etkileri      

En yaygın şekilde kullanıldığı alan saçlardır. Saçları yumuşatır ve saçları güçlendirir. Yağın mükemmel bileşimi tüm saç tipleri için ideal olmasını sağlar. Özellikle kafa derisindeki iltihabı ve kafa derisi enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Sebore dermatit ve kepek gibi sorunlar da kolayca yağ ile tedavi edilebilir.

Yağ saç köklerini güçlendirir ve saç telinin daha güçlü olmasını sağlar. Badem yağının kellik ve saç kaybını önlediği bilinmektedir. Besleyici yağ yüksek kapasitelidir ve başka önemli bir avantajı da mükemmel bir deterjan olduğunun kanıtlanmış olmasıdır. Saça uygulandığında, yapışkan özelliği ile saça girmiş olan tüm toz parçacıklarını emer ve temizleme işlemi kolaylaştırır.

Donuk saçları parlak yapar. Her gün rutin olarak yağ kullanıldığında yararlı vitaminler yağ sayesinde saça girer. Badem yağı, donuk ve kuru saçlara yardımcı olan proteinler ve A, B ve E vitaminleri bakımından yüksek konsantrasyon içerir. Buna ek olarak, yağ asitleri omega 9, 6 ve 3 ile zararlı UV ışınlarına karşı saçı ve cildi korur. Badem yağı Omega 9, Omega-6 ve Omega-3 yağ asitleri sayesinde kırılmaya karşı saçı korur. Güçlü ve sağlıklı saçların oluşumu, A, B ve E vitamileri ile sağlar. Özellikle saçlarını geri kazanmak isteyenler saç köklerine badem yağı sürmelidir.

Badem yağı, doğal şekilde nemi korumak için ıslak saçla işbirliği yapabilir. Bu nedenle duştan sonra da az miktarda kullanılabilir. Bu şekilde daha etkili bir fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda saç derisini beslemek ve saç köklerini sıklaştırmak için kullanılır. Bu şekilde kepekleri de önleyecektir. Kaynağın orijinali için sitemize göz atabilirsiniz.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Badem, yağı, güzellik, alanında, eşsiz, bir, üründür, Peki, badem, yağının, fayd
Yorumlar
Haber Yazılımı