Haber Detayı
30 Nisan 2013 - Salı 17:29
 
Başbakan'dan Esnafa Kredi Müjdesi
Başbakan Tayyip Erdoğan, Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla Halkbank'ın kullandırdığı kredilerde, bir yıla kadar olan vadelerde faiz oranının yüzde 4'e, bir yıldan uzun vadelerde ise yüzde 5'e indirildiğini söyledi.
Ekonomi Haberi
Başbakan'dan Esnafa Kredi Müjdesi

Erdoğan, Esnaf Kredileri bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, "Aradaki fark Hazine tarafından karşılanacak" dedi. Halkbank'ın uyguladığı faiz oranı, bir yıldan kısa vadede 25,000 liraya kadar yüzde 5, 25,000 lirayı aşan kısım için yüzde 6.5; bir yıldan uzun vadede 25,000 liraya kadar yüzde 6, aşan kısım için yüzde 7.8 seviyesindeydi" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Kendimizi iyi tanıyacağız ki iyi anlatabilelim. Selçuklu'yu ayakta tutan Ahiler olmuştur. Osmanlı'yı kuran Ahiler olmuştur. Esnaf demek sadece dükkan açan para kazanan kişi değildir. Esnaf sosyal dayanışmanın öncüsü, düzenin muhafızıdır. Esnaf aynı zamanda çırak kalfa yetiştiren öğretmenlerdir. Şehrini koruyan gönüllü askerler, polislerdir. Ahilikte esnaf olmak kolay değildir.. Ahiliğin uzun temel ilkeler listesi vardır. İyi huylu ahlaklı olacak.

Ahiliğin afetleri de vardır. İçki afetidir. Sigara da öyle. Haset, yalancılık, haram yemek ahinin felaketidir.  Ahinin, ensafın eli, kapısı, sofrası açık olur...

Ahilik güçlendirmemiz ve geleceğe taşımamız gereken bir müessesedir. Bugün sorunların hepsinin kaynağında ithal ve taklit yatıyor. Bu ülkenin değerlerini reddedip dışardan ithal etmişler. Bir kompleksin ezikliğin neticesi olarak taklit seçilmiştir. Ahi bir anlamda kardeş de demektir. Kimin ne sorunu varsa önce ahilere giderlerdi. Ülkenin neresinde bir mesele varsa ahiler oraya gitmiştir.

Ahiliğe klardeşliğe sahip çıkın. EKonomide elde ettiğimiz başarı en çok da esnafımızı rahatlattı. Anayasa "Devlet esnaf ve sanatkarları koruyucu tedbirler alır" diyor. Biz de bu yolda adımlar attık. Esnafa sicil affı getirdik. Stratejik eylem planını hazırladık. Esnaf örgütünü anayasal bir kurum haline getirdik. Halkbank'ta göreve geldiğimizde kapatmak üzereydiler. Şu anda 13,5 milyar dolar piyasa değeri biçiliyor. Bakın nereden nereye geldik. IMF baskısı ile Halkbank'ın 353 şubesi kapanmıştı. Şimdi Halkbank yılda 50 yeni şube açıyor. Görev zararı 11 milyar dolar olan Halkbank bugün hazineye 15 milyar dolar katkısı olacak.

Halkbanktan kredi kullanan esnaf 10 yıl önce 38 bin kişiydi şimdi 260 esnaf halkbank'tan kredi kullandı. 10 yılda 26 milyar lira kredi kullandırdık. Esnaf kredisinin üst limiti 5 bin liracıktı bunu 125 bine yükselttik. Yatırım kredisinin hesabı 250 bin yaptık.

Biz göreve geldiğimizde faiz oranı yüzde 47 idi. Yarından itibaren esnafımızın kullandığı kredilerin faiz oranını yüzde 4'e 1 yıldan fazla vadede ise yüzde 5'e çekiyoruz. Aradaki farkı Hazine karşılayacak. İstihbarat ücretini de tamamen kaldırıyoruz. Bu gelişmeler tüm esnaf ve sanatkarlar için hayırlı olsun...

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Başbakan, Tayyip, Erdoğan, Kredi, Kefalet, Kooperatifleri, aracılığıyla, Halkban
Yorumlar
Haber Yazılımı