Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 08:47
 
Başkent İçin ASKİ'den Su Tasarrufu Uyarısı
Son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle Türkiye genelinde içme ve kullanma suyu sağlanan barajlar alarm veriyor.
Güncel Haberi
Başkent İçin ASKİ'den Su Tasarrufu Uyarısı

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Başkent Ankara’yı besleyen barajların su durum tablosuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

   Ankara barajlarının doluluk oranının 12 Kasım 2020 tarihi itibarıyla yüzde 24,10 seviyelerinde olduğunu söyleyen Öztürk, “Barajlarımızda 381 milyon 829 bin metreküp su bulunuyor. Mevsimsel kuraklık ve pandemi sürecinde artan su tüketimini de dikkate alarak Başkentlilerden suyu daha tasarruflu kullanmalarını istiyoruz” dedi.

 

BARAJLARIN TOPLAM HACMİ 1 MİLYAR 584 MİLYON 555 BİN METREKÜP

    Başkent’teki barajların toplam hacminin 1 milyar 584 milyon 555 bin metreküp olduğuna dikkat çeken ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Hacim yüksek olduğu için mevcut rakam düşük gözüküyor ancak geçen yılın aynı ayına göre 6 milyon 906 bin metreküp daha fazla suyumuz var” dedi.

    Ankara’ya içme ve kullanma suyu sağlayan barajlarda doluluk miktarının 12 Kasım 2019 tarihinde 374 milyon 923 bin metreküp olduğunu bu oranın 12 Kasım 2020 tarihinde 381 milyon 829 bin metreküp olarak kayıtlara geçtiğini belirten Öztürk, Türkiye’nin en büyük içme suyu arıtma tesisi olan İvedik’in yanı sıra Pursaklar ve Çubuk İçme Suyu Arıtma Tesisi’nden de kente su verildiğini söyledi.

 

ASKİ GENEL MÜDÜRÜ ERDOĞAN ÖZTÜRK: “SUYUN HER BİR DAMLASI ÇOK KIYMETLİ”

    ASKİ’nin toplam abone sayısının 2 milyon 433 bin 548 olduğunu ve kentte kişi başı günlük tüketilen su miktarının 237 litre ölçüldüğünü belirten Öztürk, pandemi sürecinin devam ettiğini hatırlatarak, Başkentlilere su kullanımında tasarruf çağrısı yaptı:

“Mevsimsel kuraklık ve pandemi sürecinde artan su tüketimi nedeniyle son aylarda Türkiye genelindeki barajlarda doluluk oranlarında önemli düşüşler gözleniyor. Ankara’da durum şimdilik geçen yıldan daha iyi olabilir ancak geleceği de düşünerek suyu tasarruflu kullanmaya mutlaka özen gösterelim. Bu konuda bilinçli birer vatandaş olarak lütfen arızalı muslukları tamir ettirelim ve hiçbir zaman boşa su akıtmayalım. Suyumuzun her bir damlası çok kıymetli. Bu konuda her zamankinden daha duyarlı ve özenli olalım.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Başkent, İçin, ASKİ'den, Su, Tasarrufu, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı