Haber Detayı
25 Ocak 2021 - Pazartesi 23:48
 
Başkent'te Jeopark Alanları Gün Yüzüne Çıkarılıyor
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in turizm potansiyeline sahip alanları gün yüzüne çıkarmak ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için önemli projelere imza atıyor.
Ankara Haberi
Başkent'te Jeopark Alanları Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası arasında imzalanan protokol ile “Ankara Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde Jeopark Alanlarının Belirlenmesi, Kurulması ve Jeoturizmin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında yürütülen çalışmalar pandemi sürecinde de hız kesmeden devam ediyor.

    Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş proje çalışmalarına ilişkin zoom üzerinden gerçekleştirilen toplantıda; Jeoloji Mühendisleri, UNESCO temsilcileri ve akademisyenlerle Başkent’in jeoturizm potansiyelini masaya yatırdı.

 

BAŞKAN YAVAŞ JEOPARK ALANLARININ BAŞKENT TURİZMİNE KAZANDIRILMASI İÇİN DEVREDE

    Başkent turizmini geliştirmek için kamu kurumları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğini sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Jeoloji Mühendisleri Odası ile 19 Şubat 2020 tarihinde Başkan Yavaş’ın katılımıyla “Ankara Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde Jeopark Alanlarının Belirlenmesi, Kurulması ve Jeoturizmin Geliştirilmesi Projesi” protokolü imzaladı.

    Beypazarı’ndan Çamlıdere'ye kadar uzanan bölgede balık fosillerine rastlandığını belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, “Beypazarı’nda aynı bölgede uçurumun kenarında fosilleşmiş bir ağaç da var. Beypazarı’ndaki Nurettin Karaoğuz Müzesi'nde bahsettiğim balık fosilleri sergileniyor. Bölgedeki fosillerin Kızılcahamam farkına varmış ve o tarafta bir jeopark olması için çalışmalara başladı. Ülkemizde bulunan her şey bizim değerimiz. Bunların hepsinden yararlanmamız lazım. Büyük bir jeoturizm potansiyeli de var. En azından bu konularda farkındalık yaratmak için çalışmalıyız” sözleriyle Başkent’in turizm potansiyeline dikkat çekti.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Başkent'te, Jeopark, Alanları, Gün, Yüzüne, Çıkarılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı