Haber Detayı
17 Ekim 2019 - Perşembe 21:40
 
Başkentray, Sincan'dan Sonra Akçaören'e Kadar Uzatılıyor
Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan projelerini bir bir hayata geçiriyor. Başkan Ercan’ın girişimleri sonucu Sincan- Kayaş hattı üzerinde hizmet veren Başkentray, Akçaören Mahallesi’ne kadar uzatılacak. Projenin 2022’de bitmesi planlanıyor.
Ankara Haberi
Başkentray, Sincan'dan Sonra Akçaören'e Kadar Uzatılıyor

Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi ve Yenikent yerleşim alanını da kapsayacak şekilde banliyö hattı 18.4 km eklenerek Akçaören Mahallesi'ne kadar uzatılacak.

31 Mart Yerel seçim öncesi projelerini açıklayan Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, Sincan ve Kayaş arasındaki 36 kilometrelik hat üzerinde hizmet veren Başkentray hattının Akçaören Mahallesi'ne kadar 18 kilometre uzatılacağının müjdesini vermişti. Başkan Ercan, sözünü tuttu, Başkentray hattının uzatılması projesinin 2 ay önce temeli atıldığını ve ödeneklerle ilgili bir sıkıntı olmadığı takdirde de 3 yıla kalmadan biteceğini söyledi. Başkan Ercan, "Sincan'dan Akçaören'e kadar yolcu hattı gidecek. Akcaören'den sonra yük hattı Mülk köyündeki soda fabrikasına kadar gidecek" dedi.

PROJENİN TEMELİ AĞUSTOS AYINDA ATILDI

Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, çalışmaların ağustos ayında başladığını ve hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Başkan Ercan, "Yenikent'te nüfus 90 binlere çıktı. Ulaşımla ilgili bazı handikapları vardı. Başkentray projesi bizim en önemsediğimiz projelerimizden bir tanesi. Mevcut Kayaş-Sincan arasında faaliyet gösteren Başkentray projesi kapsamında Sincan'dan başlayıp organize sanayi üzerinden Yenikent'e hatta daha ileride üniversite alanın bulunduğu Akçaören'e, oradan da Mülk köyü'ne kadar uzatıyoruz. 18.4 kilometre hat uzunluğu 30 kilometre ray uzunluğu var. Yük hattı ve yolcu hattı olarak yan yana uzanıyor. 2 ay önce temeli atıldı, faaliyetler başladı. Çalışmalar sürüyor. İhalenin süresi 3 yıl. Ödeneklerle ilgili bir sıkıntı olmadığı takdirde 3 yıla kalmadan bitmesini bekliyoruz. Tahmini bitiş süresi ihaledeki süre 2022 Ağustos ama bunu erkene aldırmaya çalışacağız. Bölge halkı için metro konforunda bir ulaşım imkanı sağlanmış olacak. Daha erken bitirilmesiyle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor" dedi.

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü ile görüştüğünü söyleyen Başkan Ercan, "En son Salı günü görüştük. Projenin başından itibaren irtibat halindeyiz. Bazı eksikliklerin giderilmesiyle ilgili yetkililerle görüşüyoruz. 3 durak talebimiz var. Talep ettiğimiz duraklardan biri yolcu diğeri yük hattı olmak üzere ikisi organize sanayi bölgesine üçüncüsü ise Akçaören mahallemize olacak. Organize sanayi bölgesinde 42 bin çalışıyor. 42 bin kişinin çalıştığı bir yerde durağın olması kadar doğal bir şey olamaz. Sanayi bölgesi olduğu için Başkentray hem yolcu hem yük olacak. Akçaören Mahallesinde üniversite alanı var. O bölgenin de zamanla üniversitenin açılmasını öngörerek oraya bir yolcu durağı konmasıyla ilgili bir revizyon söz konusu olacak. Durakların yerinin somutlaşmasını, özellikle organize sanayi bölgesindeki duraklarımızla ilgili görüşmelerimizi yetkililerle sağladık. Şu anda projedeki mevcut duraklar Yenikent, Kavunpazarı'nın olduğu meydan, jandarma kavşağındaki durak. Hat olarak 18.4 kilometre eklenecek" diye konuştu.

Resim önizlemesi

Resim önizlemesi

Resim önizlemesi

 
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Başkentray,, Sincan'dan, Sonra, Akçaören'e, Kadar, Uzatılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı