Haber Detayı
16 Mayıs 2013 - Perşembe 18:30
 
Başkent'te Aksaray Günleri Başladı
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara'da geleneksel olarak düzenlenen Aksaray Günleri'nin açılışını yaptı.
Ankara Haberi
Başkent'te Aksaray Günleri Başladı

Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) 16-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliklerin açılışına vatandaşların yanı sıra çok sayıda siyasi de katıldı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Aksaray'ın yerel yönetimlerin ev sahipliğinde gerçekleşen fuarın açılışına geldi. Fuarda Aksaray iline özgü ürünler ile kültürlerin tanıtım stantları kuruldu. Aksaray Valisi Selami Altınok ve Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta konuklarla yakından ilgilendi.

 

Açılışta konuşan Beşir Atalay, Reyhanlı ilçesindeki patlamada hayatlarını kaybedenlere ve askeri uçağın düşmesi sonucu şehit düşen pilot Üsteğmen Hamza Gümüşsoy'a Allah'tan rahmet diledi. Bugünün Regaip Kandil'i olduğunu da hatırlatan Atalay, Aksaraylıların kandilini tebrik etti. İllerin Ankara'ya gelmesinden memnun olduklarını kaydeden Atalay, Başbakanlık olarak illerin tanıtımına bir miktar da destek verdiklerini söyledi. Aksaray'ın Ankara'daki ilk tanıtım günü olduğunu bildiren Atalay, bunun iyi bir program olduğunu, bu şekilde tanıtım yapıldığını, illerin bu şekilde bir yarışa girmelerinin bile bir kazanç olduğunu ifade etti. AK Parti'nin politikasında yerel yönetimlerin önemine dikkat çeken Atalay, amaçlarının her ilin markalaşması olduğunu dile getirdi.

"2013-2014 YILI AKSARAY İÇİN HAMLE YILI OLACAK"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Reyhanlı'da hayatlarını kaybedenlere ve şehit düşen Aksaraylı pilot Üsteğmen Gümüşsoy'a Allah'tan rahmet diledi. Geçtiğimiz günlerde Aksaray'a gittiğini aktaran Eroğlu, Aksaray Valisi'ne 2013-2014 yılını Aksaray için de hamle yılı ilan ettiğini söylediğini belirterek, yakında tesislerin temel atma törenine katılacağını ifade etti.

AKSARAY MALAKLISI BAKANLARI KENDİSİNE HAYRAN BIRAKTI

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Atalay ve Eroğlu, Aksaray Tanıtım Günleri'nin açılış kurdelesini kesti. Bakanlar statları tek tek dolaşarak Aksaray'ın ürünleri hakkında bilgi aldı. Aksaray'ın ünlü çoban köpeği Malaklı ise, Atalay ve Eroğlu'nu kendisine hayran bıraktı. İriliği ve duruşuyla tüm dikkatleri üzerine çeken Aksaray Malaklısı hakkında Atalay ve Eroğlu, yetiştiricilerden bilgi aldı. Atalay ve Eroğlu Aksaray Malaklısı ile hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

Malakın ne olduğunu anlamaya çalışan Atalay, köpeğe neden malak dendiğini sordu. Köpeğin bakıcısı da malakı yöresel deyim olarak kullandıklarını ve sarkık dudak anlamına geldiğini belirtti. Bakıcı, köpeğin ta Asurlular döneminden geldiğini ve savaşçı bir yapıları olduğu bilgisini verdi.

Stantları dolaşarak vatandaşlarla sohbet eden Atalay ve Eroğlu, Aksaray'ın damak tadına da baktı.

Atalay ve Eroğlu, Aksaray Üniversitesi standında, Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okulu öğrencisi, grekoromende Avrupa Şampiyonu Rıza Kayaalp ile bir süre sohbet etti. 

Atalay ve Eroğlu fuardaki diğer stantları da gezdikten sonra Aksaray günlerinden ayrıldı.

Açılış töreninde, Reyhanlı'da meydana gelen saldırılar ve Üsteğmen Gümüşsoy'un şehit olması nedeniyle folklor gösterileri yapılmadı.

Aksaray Günleri etkinlikleri 19 Mayıs'ta sone erecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başbakan, Yardımcısı, Beşir, Atalay, Orman, Su, İşleri, Bakanı, Veysel, Eroğlu,
Yorumlar
Haber Yazılımı