Haber Detayı
10 Ağustos 2016 - Çarşamba 15:50
 
Beypazarı Halkı, Fabrika İçin Ayaklandı
Ankara’nın tarihi ve doğal güzellikleri açısından turistik ilçesi Beypazarı, Beypiliç’in Boyalı Köyü mevkisinde kurmayı planladığı fabrika nedeniyle tehdit altında. İçme suyundan doğal güzelliklere kadar birçok konuya zarar verecek olan fabrika Beypazar’ı halkını ayağa kaldırdı.
Beypazarı Haberi
Beypazarı Halkı, Fabrika İçin Ayaklandı

Bölgenin doğal kaynaklarına ve güzelliklerine zarar verecek olan fabrikanın durdurulması için ilçe halkı Beypazarı Belediyesine şikâyette bulundu ve bunun sonucunda da durdurma kararı alındı. Ancak karara rağmen inşaata devam edildiği gözlendi.

Senelerdir Beypazarı’nın ekonomisine katkı sağlamış, adını Beypazarı ile tescillemiş olan Beypiliç yeni bir atılım yapmak üzere harekete geçti. Ancak bu açılım ve yenilemeyi yaparken hali hazırda yem fabrikasının mevcut olduğu yerde değil, Beypazarı ve Beypazarlı için her bakımdan felaket olabilecek bir yeri; Boyalı köyü mevkiini tercih etti.

BEYPAZARI MADEN SUYUNUN İNİSİYATİFİ SARSILIR

Beypiliç çiftliğinin faaliyete başlaması ile birlikte; o cenahı koku saracak. Hatta tedbir alınmış olsa bile psikolojik olarak zihinlerde o koku yer edecek. Özellikle Beypazarı’nın Akciğeri olan İnözü Vadisi’nin doğal havası ve bu alanda bulunan bütün yeraltı kaynak suları ile Beypazarı halkının halen içme suyu olarak kullanmakta oldukları su kaynakları zarar görecek, sağlık açısından akla hayale gelmez durumlar zuhur edecek, bu alana gelen turist sayısı etkilenecektir. Ayrıca tüm Türkiye’ye mal olmuş, markası ile hem Türkiye’ye hem dünyaya Beypazarı adını duyurmuş olan Dünya ve Avrupa kalite ödüllerine layık görülen Beypazarı Maden Suyu kaynakları da bu kirlilikten etkilenecek.

Beypazarı Belediyesine ihbarda bulunan ilçe halkı belediye tarafından gerekli araştırmalar ve teknik değerlendirmeler sonuçlanana kadar, inşaatın durdurulmasına karar verilmesinin ardından rahat bir nefes aldı. Ancak karara rağmen, inşaat mahallinde Ankara Valiliği tarafından yapılan son denetimlerde inşaata devam edildiği görülüyor.

Konu ile ilgili olarak konuşan bazı Beypazarlı’lar asla böyle bir yapılaşmayı ve sağlık bakımından nesillere intikal edecek böyle bir üretimi kabul edemeyeceklerini ifade ettiler.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara’nın, tarihi, doğal, güzellikleri, açısından, turistik, ilçesi, Beypazarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı