Haber Detayı
31 Mayıs 2013 - Cuma 01:44
 
Beypazarı Kurusu Koruma Altında
Ankara’nın Beypazarı ilçesinin yöresel tadı olan “Beypazarı Kurusu” Türk Patent Enstitüsü(TPE) tarafından tescil edilerek koruma altına alındı.
Ankara Haberi
Beypazarı Kurusu Koruma Altında

Grup Ofis Marka & Patent vekilliği ile Beypazarı Kurusu için coğrafi işaret başvurusunda bulunan Beypazarı Ticaret Odası, ‘’Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’’ni aldı. 20.09.2012 tarih ve 28417 sayılı Resmi Gazete’de ilan edilen “Beypazarı Kurusu”, Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname’nin 12. maddesi gereğince başvuru tarihinden itibaren tescil yolu ile koruma altına alındı. Grup Ofis Marka & Patent firmasından Marka ve Patent Vekili Selçuk Akın, TPE tarafından hazırlanan tescil belgesini Beypazarı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı H.NecdetÇALIŞKAN’a takdim etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çalışkan, ‘’Beypazarı Kurusu için aldığımız tescil belgesi ile Kuru’nungelecek nesillere aktarılması için çok önemli bir adım attık; bir Beypazarlı olarak bundan gurur duyuyoruz. Bu ürün tescili, hem ticari anlamda hem de turizm anlamında ilçemize büyük katkı sağlayacak.15yıl önce unutulmaya yüz tutmuş Beypazarı kurusu turizmin canlanması ile birlikte tekrar gündeme geldi. Fakat iyi üretim yapan firmaların yanı sıra, ürünle uzaktan yakından alakası olmayan işletmeler aynı isim adı altında farklı ürünler üretmeye başladılar. Bu olay hem ticari açıdan hem de ilçemizin imajı açısından olumsuzluğa sebep oldu. Bundan sonra bu gibi örneklerin ortaya çıkmasına engel olacağız.’’ dedi. Kuru’nun yanında diğer yöresel ürünler için de başvuruların kısa sürede başlatılacağının müjdesini veren Çalışkan, tescil sürecinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Tescil edilen Beypazarı Kurusu’nun üretim metodu belirlendi

Buna göre Beypazarı Kurusu, %60’ı ekmek unu, %10’u margarin, %5’i tereyağı, %24’ü süt, %1’i maya, tuz ve tarçın olacak şekilde hazırlanacak. Üretim metodu ise şu şekilde olacak: Malzemeler şekil vermesi kolay bir kıvama gelene kadar yoğurulur ve uygun kıvamın elde edilmesi ile yoğurma işlemi tamamlandıktan sonra hamur, ortam koşullarına bağlı olarak yaklaşık 15-30 dakika kadar dinlendirilir. Dinlendirilen hamur küçük parçalar halinde silindir şekline getirildikten sonra verevine kesilir ve 30 dakika boyunca dinlendirilerek ısı düzeyi 200-250 dereceye yükseltilmiş olan taş fırınlarda pişirmeye alınır. Rengi altuni kahverengi olana kadar yaklaşık 30-45 dakika boyunca pişirilir ve pişirme işleminin tamamlanmasının ardından soğutulmak üzere yaklaşık 30 dakika kadar bekletilir. Daha sonra, 150 dereceye düşürülen fırında yaklaşık 4-5 saat boyunca fırında kurutmaya alınır. Bu sürenin sonunda ürün artık tamamen kuruyarak sert dokusunu kazanmış ve üretim tamamlanmış olur.

 

Bir yıl boyunca tazeliğini korur

Beypazarı Kurusu, besleyici ve doyurucu özelliği, hazmının kolaylığı, lezzetli oluşu ve uzun süre tazeliğini koruma özelliğiyle tamamen doğal malzemelerden üretilmektedir. Taş fırınlarında yavaş yavaş pişen ve kuru bir ortam sağlandığında yaklaşık bir yıl tazeliğinden ve lezzetinden hiçbir şey kaybetmeden saklanabilen Beypazarı Kurusu, pişirme esnasında sabit ısı düzeyinde kurutularak besin değeri, rengi, kokusu ve aromatik tadının korunması sağlanmaktadır.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Ankara’nın, Beypazarı, ilçesinin, yöresel, tadı, olan, , “Beypazarı, Kurusu”,
Yorumlar
Haber Yazılımı