Haber Detayı
30 Ağustos 2014 - Cumartesi 12:23
 
Çankaya'da Utanç Müzesi Açılıyor
Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, yeni sezonunu Eylül ayında “Utanç Müzesi” ile açıyor. Bu yıl ki sloganı “Özgürlük ve Umut Hala Ayakta” olan müzede, 12 Eylül’den geriye kalanların yanı sıra, ‘Gezi Direnişi, ‘Roboski’, ‘Rojova’, ‘Soma’ ve ‘Filistin’ başlıkları da yer alıyor.
Çankaya Haberi
Çankaya'da Utanç Müzesi Açılıyor

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, yeni sezonunu Eylül ayının ikinci haftasında “Utanç Müzesi” ile açıyor. Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından oluşturulan ve bu yıl ki sloganı “Özgürlük ve Umut Hala Ayakta” olan müzede, utanç unsurları olarak 12 Eylül’den günümüze kalan eşyalar ve evrakların yanı sıra ‘Gezi Direnişi, ‘Roboski’, ‘Rojova’, ‘Soma’ ve ‘Filistin’ başlıkları da yer alıyor.

 

ÇAYAN’IN KAZAĞI İLK KEZ SERGİDE

 

12 Eylül dönemine ilişkin ‘İşkence Aletleri’, ‘Mamak Mektupları’, ‘Yasaklanmış Kitap ve Yayınlar’ bölümlerinin yanı sıra Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın ölüme yürüdükleri idam sehpasının yer aldığı müzede, bu yıl ilk kez Mahir Çayan’ın kazağı da sergilenecek.

1915-2014 tarihleri arasında gerçekleşen katliamların konu edinildiği filmlerin de gösterileceği sergide, basına yönelik saldırılardan fotoğraflar ve Abdi İpekçi’nin elbisesi gibi öldürülen gazetecilerin eşyaları da yer alacak.

 

ROBOSKİ VE SOMA DA UNUTULMADI

 

2004 yılında Mardin Kızıltepe’deki evinin önünde 12 yaşında 13 kurşunla öldürülen Uğur Kaymaz’ın kanlı giysilerinin yanı sıra, ‘Roboski Katliamı’nda hayatını yitirenlerin eşyalarının yer alacağı müzede, ‘Rojava’, ‘Filistin’ ve ‘Soma’ bölümleri de yer alacak. Söz konusu bölümlerde de, katliamlarda yaşamlarını yitirenlerin özel eşyaları sergilenecek.

 

GEZİ DİRENİŞİ MÜZEDE

 

Türkiye’nin dört bir yanından Gezi Direnişi’ne ilişkin fotoğrafların da olacağı sergide, olaylarda kullanılan biber gazı fişekleri ve gaz maskeleriyle polis şiddetine dikkat çekilmesinin yanı sıra, direnişte öldürülen Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert ve Medeni Yıldırım’ın kişisel eşyaları ve video görüntüleri yer alacak.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Çankaya, Belediyesi, Çağdaş, Sanatlar, Merkezi, yeni, sezonunu, Eylül, ayında, “
Yorumlar
Haber Yazılımı