Haber Detayı
17 Kasım 2018 - Cumartesi 02:37
 
Celalettin Alkan: Etimesgut'a Yeni Bir Vizyon Gerekiyor
AK Parti'den Etimesgut Belediye Başkan Aday Adayı olan Celalettin Altan, gazetemize yaptığı açıklamada Etimesgut ile ilgili düşüncelerini anlattı.
Etimesgut Haberi
Celalettin Alkan: Etimesgut'a Yeni Bir Vizyon Gerekiyor

AK Parti'den Etimesgut Belediye Başkanlığı için aday adayı olan Celalettin Alkan, yaptığı açıklamasında Etimesgut'u çok iyi bildiğini, çok iyi tanıdığını ancak bunları bilmenin yetersiz olduğunu belirterek "Sorunları bilmek yetmiyor. Bunların çözümlerini bilmek, halkı daha mutlu ve huzurlu bir şekilde kaliteli bir yaşam sunabilmek için gereken tedbirleri de almak gerekiyor" dedi.

 
Celalettin Alkan sorularımıza şu yanıtları verdi:
 

Flaş: Belediye Başkan Yardımcılığı döneminden bu yana Etimesgut’u iyi tanıyorsunuz. Öncelikle neden aday oldunuz? Neden Etimesgut?

ALKAN: Sizin de ifade ettiğiniz gibi daha önce Etimesgut Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. Etimesgut’u tanıyorum, Etimesgut’un sorunlarını biliyorum. Sorunları bilmek yetmiyor. Bu sorunlara çözüm üretmek, halkın huzurunu, mutluluğunu arttırıcı tedbirler alabilmek ve kaliteli, yaşanabilir bir çevrede hayatını idame ettirebilmesi adına kentleşme anlamında ciddi çalışmalar yapmak, Etimesgut’un geleceğini Etimesgut halkıyla birlikte yeniden planlamak ve Etimesgut’umuza yeni bir vizyon oluşturabilmek için Belediye Başkanlığı aday adaylığı müracaatında bulundum.

Flaş: Hızlı gelişen ve nüfusu her geçen gün artan Etimesgut’ta ivedilikle yapılması gereken ilk çalışma size göre nedir?

ALKAN: En önemli ve biran evvel çözüm üretilerek hayata geçirilmesi gereken çalışmalardan birisi, Etimesgut ve Sincan ilçelerinden kaynaklı ve özellikle pik saatlerde aşırı derecede artan trafik yükünün ana arterler boyunca kesintisiz olarak Ankara kent merkezine aktarılması gerekmektedir. Özellikle bu trafik hacminin önemli bir bölümü İstasyon Caddesi üzerinden yapılmaktadır. Bu koşullarda İstasyon Caddesi üzerindeki trafik, özellikle sabah ve akşam trafiğinin en yoğun olduğu saatlerde neredeyse kilitlenmektedir. Bu trafik sorununun çözümü noktasında, Büyükşehir Belediyemiz İstasyon caddesine yönelik alternatif güzergahlar da içeren plan ve projelerini hazırlamış ve çok yakın bir zamanda proje hayata geçirilmesi amacıyla çalışmalarını yürütmektedir. Bununla birlikte Etimesgut, Eryaman ve merkez trafiğini, Dumlupınar Bulvarına, Fatih Sultan Mehmet Bulvarına, Sakıp Sabancı Bulvarına ve Ankara Bulvarına hızlı bir şekilde aktarmak için alternatif mekansal ve çözül önerileri getirilmelidir.

Araç ve yaya trafiği, otoparklaşma kontrolsüz bir şekilde yıllarca büyüyen bir sorun olarak merkezde kendini göstermektedir. Bu hususta yapılması gereken en önemli çalışmalardan bir tanesi “yaya bölgeleri”, “Otopark Alanları” planlamasıdır.

Sürdürülebilir sosyo-ekonomik gelişme elde edilmesinde gençlerin toplumsal süreçlere ve karar alma süreçlerine katılımının sağlanması ve gençlerimize sorumluluklar yüklenmesi, onların bir taraf olarak tanınması, insiyatif verilmesi ve güçlendirilmesi de en önemli hedeflerimizden olmalıdır diye düşünüyorum.

Etimesgut İş Merkezi’nin inşaatının tamamlanamamış olması ve atıl vaziyette bulunması en önemli çözüm bekleyen sorunlardan birisidir. Bu inşaatın optimum fayda sağlayacak şekilde tamamlanması, Etimesgut için ihtiyaç duyulan bir kapsamda değerlendirilerek faal hale getirilmesi önem arz etmektedir.

Etimesgut’umuzda hayata geçirmeyi planladığım önemli konulardan bir tanesi de yenilebilir enerji olan Güneş Enerjisinin kullanımının artırılmasına yönelik proje hazırlamak ve hayata geçirmek, aynı zamanda başta Belediyemiz ve tüm okullarımız ve kamu kurumları ile birlikte vatandaşlarımızın SIFIR ATIK projesine ilçemiz genelinde katılımının eksiksiz olarak sağlanmasıdır.

Devletimizin içeriden ve dışarıdan ekonomik baskı ve saldırılara maruz kaldığı herkesin bildiği bir gerçektir. Bu nedenle özellikle ekonomimizin lokomotif sektörlerinden birisi olan ve Etimesgutumuz için önemli bir yer tutan inşaat sektörüne ve bağlantılı 150-200 sektöre yerelde belediyeler olarak destek vermemizin belediyecilik ve ülke ekonomisi açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu genel çalışmaların yanında mahalle ve cadde, sokak bazında yapılması gereken ivedilikli çalışmalar da bulunmaktadır.

Flaş: 2009’dan bu yana görevde olan MHP’li yönetim, belediyeye ve Etimesgut’a neler yaptı? Veya yapamadı?

ALKAN: Mevcut Belediye yönetimi uzun süredir Etimesgut’ta görev yapmaktadır. Elbette yaptığı hizmetler ve bu hizmetlerin içerisinde güzel işler de vardır. Etimesgut’a hizmet eden herkesten Allah razı olsun. Ancak biz daha iyisini, daha güzelini, daha faydalısını ve çok daha fazlasını yapacağımıza inandığımız için bu yola çıktık. Etimesgut için kim daha iyi hizmetler yapacak, kim daha hayırlı olacak ise Allah Belediye Başkanlığını o kişiye kısmet eder inşallah.

Flaş: Celalettin Alkan farkı nedir? Etimesgut’ta karşılığı var mıdır?

ALKAN: Etimesgut 600 bin nüfuslu 81 ilden insanların yaşadığı metropol bir ilçedir. Ben de bu şehirde bir dönem Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. Bu görevimi de elimden geldiğince, gücümün yettiğince layıkıyla yerine getirmeye çalıştım. Partimizden değerli arkadaşlarımız aday adayı olmuşlardır. Bütün aday adayı arkadaşlarımızın da bu görevi layıkıyla yapabilecek kişiler olduğuna inanıyorum. Hepsine başarılar diliyorum.

Etimesgut’un nüfusu 600 bine dayanmıştır. Allah izin verirse bir dahaki seçim döneminde 1 milyon nüfusa yaklaşacaktır. Daha sonraki süreçlerde de 2 milyona yakın nüfusu barındıracak bir Etimesgut’un yeni bir vizyon ile, yeni bir bakış açısıyla planlanması gerekmektedir. Şehir Plancısı olmam nedeniyle, Etimesgut’umuzun gelecek dönemlere sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre içerisinde hazırlanması noktasında büyük katkılar sunabileceğime inanıyorum.

Flaş: AK Parti, 2009 yılından bu yana Belediye seçimlerini kazanamıyor. Bunun nedeni aday profilleri mi yoksa size göre parti içerisindeki ayrışmalar, bölünmeler midir?

ALKAN: Ne yazık ki partimiz genel seçimde yakaladığı başarıyı Etimesgut’ta yerel seçimlere yansıtamadı. Bunun için öz eleştiri yapmak ve nerede hata yaptığımızı iyi sorgulamamız gerekiyor. Genel Merkezimizin, İl Teşkilatımızın ve vatandaşlarımızın katkılarıyla Etimesgut Belediye Başkanlığı seçimlerinde AK Parti’nin başarılı olacağını ve Genel Merkezimizce belirlenecek adayımızın, Allah’ın izniyle vatandaşlarımızın teveccühü ile seçimin galibi geleceğine inanıyorum.

Flaş: Aday olur ve seçilirseniz ilk yapacağınız proje nedir?

ALKAN: Etimesgut halkını gönül belediyeciliği ile tanıştırmanın, Etimesgut halkının taamını kucaklamanın hemşerilerimizin yaşanabilir ve sağlıklı çevrelerde ikametini sağlamanın ve kentimizin sahip olduğu tüm değer ve imkanları, hiçbir ayrım yapılmaksızın tüm vatandaşlarımızın kullanımına sunmanın gayreti içerisinde olacağız inşallah!

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Celalettin, Alkan:, Etimesgut'a, Yeni, Bir, Vizyon, Gerekiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı