Haber Detayı
05 Nisan 2020 - Pazar 14:18
 
CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı'dan Eleştiri
CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, İktidarın CHP'li Belediyelerin başlattığı bağış kampanyasını durdurmasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. İşte o açıklama:
Siyaset Haberi
CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı'dan Eleştiri

Dünya genelinde etkili olan salgınla ülke olarak da zorlu bir mücadele içerisindeyiz. Yeni Koranavirüs tehdidi nedeniyle ülke genelinde vatandaşlarımıza #EvdeKal çağrısı yapılmış ve bu kapsamda birçok işletmenin kapısına kilit vurulmuştur. Bu süreçte işyerlerini açamayan, işlerine gidemeyen ve hatta sokağa çıkamayan vatandaşlarımız mağdur olmuştur. İktidar bu mağduriyeti azaltmak için etkin bir çözüm üretememiş, açıklanan ekonomik tedbir paketi ise sürecin mağdurlarını içermemiş, sosyal devlet ilkesinden uzak ve yetersiz kalmıştır.

Böyle bir ortamda yapılması gereken iktidar veya muhalefet ayrımı yapılmaksınız toplumun tüm sosyal katmanlarının birbirine desteğinin sağlanması ve her alanda en az hasarla bu süreçten çıkılmasıdır.

Bu salgınla mücadele sürecinin ne kadar süreceği gerek bilim çevreleri gerekse iktidar tarafından bilinmez iken bu süreci dar gelirli, işsiz vatandaşlarımız nasıl atlatacaktır?

Bu bilinmezlik girdabında yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi, yaralarının sarılması amacıyla; işyerini açamayan veya işini kaybetmiş garsonundan terzisine, berberinden küçük esnafına, pazarcısından taksicisine kadar vatandaşlarımızın ve ailelerinin ekonomik olarak desteklenmesi, temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması için birçok büyükşehir belediyemizde destek kampanyaları başlatılmıştır.

Bu kapsamda Ankara Büyükşehir Belediyesi Dayanışma İçin 6 Milyon Tek Yürek”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Birlikte Başaracağız”, İzmir Büyükşehir Belediyesi Biz Varız” adıyla bağış kampanyası başlatmıştır.

Ülke genelinde yaşanan bu gelişmelere rağmen iktidar, yerel seçimlerde muhalefetin kazandığı büyükşehir belediyelerinin halkla birlikteliği ile sosyal yardım kampanyaları düzenleyerek ihtiyacı olanlara yardım etme faaliyetlerini baltalamak, yok etmek istemektedir. Toplumsal çıkarlarımızla taban tabana zıt olan ve tamamen partizan bir anlayışla yapılan bu yıkıcı engellemelerin son örneği ise Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin yaptığı

 

destek kampanyalarının hukuksuz bir biçimde durdurulması ve bağış yapılan hesapların İçişleri Bakanlığı emri ile bloke edilmesi, bir nevi bunlara el konulması olmuştur.

İktidar, sosyal devlet olmanın gereğini yapmadığı gibi; kendi belediyelerinin bağış kampanyalarına müdahale etmezken Büyükşehir Belediyelerimizin bu kapsamda yaptığı destek kampanyalarını da engellemeye çalışarak iyilik üzerine yardımlaşın” evrensel ilkesini reddetmekte olduğunun ve toplumu ayrıştırdığının farkında mıdır?

Hiçbir iktidarın, vatandaşlarımızın kazançlarından, rızıklarından bağış yaparak ihtiyacı olanların geçimlerini sağlayamaya yönelik yaptığı bu destekleri engelleme hakkı yoktur. Kimse unutmasın ki belediyelerimiz halkın yanında olmaya devam edecektir.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Örgütü olarak; milletin oyuyla seçilmiş belediyelerdeki yöneticilerin toplumsal dayanışmayı pekiştirmek üzere yapmış oldukları bu tür yardım kampanyalarını destekliyoruz. Türlü gerekçelerle engellemeye çalışan iktidara da buradan sesleniyoruz: Vatandaşlarımızın birbirleriyle aralarında yardımlaşmalarına engel olmayın, ihtiyaç sahiplerine yapılan bu destekleri siyasi kaygılarla engellemeyin, halkı cezalandırmaya çalışmaktan vazgeçin, banka hesapları üzerindeki blokeleri derhal kaldırın.

Siz mazlumun ahından da mı korkmazsınız?

Kamuoyuna saygılarımızla.

 

                                                                                                           Av. Ali Hikmet AKILLI

                                                                                                          CHP Ankara İl Başkanı

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: CHP, Ankara, İl, Başkanı, Ali, Hikmet, Akıllı'dan, Eleştiri,
Yorumlar
Haber Yazılımı