Haber Detayı
30 Nisan 2013 - Salı 13:09
 
Dikmen'e 2 Temmuz Parkı Yapılıyor
Çankaya Belediyesi alışılmış tasarımların dışında temalı parklarla yeşil alanlara can katıyor.
Çankaya Haberi
Dikmen'e 2 Temmuz Parkı Yapılıyor

Dikmen'de yapılan 2 Temmuz Parkı'nın açılışı, Sivas Olaylarının yıl dönümüne yetiştirilecek.
Çankaya Belediyesi’nde mevsim koşullarının elvermesiyle birlikte yeni park çalışmalarına hız verildi.

Başkentlileri bu yaz yeni yeşil alanlara kavuşturmanın tatlı telaşını yaşayan Çankaya Belediyesi ekipleri aynı anda çok sayıda mahallede park inşası gerçekleştiriyorlar. İşbaşına geldikten sonra 75 yeni parkı Ankaralıların kullanımına sunan Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, 740 dönümlük Bademlidere'nin ilk etabı ve 90 dönümlük Çansera Rekreasyon alanlarının da bu yıl hizmete gireceğini belirtti.

Kendi dönemlerinde yeşil alan ve parkların güncellenerek yurttaşların ihtiyaçlarını karşılaması için yenileme çalışmalarının devamlılığını esas aldıklarını belirten Tanık, bir yandan yenileri yapılırken program dahilinde tamamına yakın bölümünün de vatandaş talepleri doğrultusunda yenilendiğini aktardı.

Kent merkezinde nefes alınan bir mekan olarak tasarlanan Bademlidere ve Çansera Rekreasyon alanlarının dışında Ahlatlıbel ve Çankaya Birlik Mahallesi’nde bulunan Lozanpark’ta da köklü değişikliklere gidilerek aktif spor alanlarının sayısının çoğaltılacağını ve bunları vatandaşların hizmetine açacaklarını dile getiren Başkan Tanık, semtlerde hali hazırda yapım çalışması süren parkların da kısa sürede bitirileceğini söyledi.

Tasarım sürecinde vatandaşlardan gelen güncel ihtiyaçların ötesinde gelecekte de semtlerde her yaştan insanın yeşil alan ve park ihtiyacını karşılamayı hedeflediklerini belirten Başkan Tanık, her birinin mahallelinin buluşma, sohbet ve paylaşma alanı olarak sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine dek kullanılabilir olmasını dilediği parklarda tarihe tanıklık etmiş kişilerin ve olayların da hatıralarda yaşatılması amacıyla isimlendirmelere özen gösterdiklerini dile getirdi.

Dikmen’de Yeşilçam’ın unutulmaz ismi Kemal Sunal anısına yapılan park gibi, Şehit Er Mete İmrak anısına yapılan park, İnebolu’nun dokusu ve izlerini Keklikpınarı’na taşıyan İnebolu Parkı ya da 2 Temmuz Sivas Şehitleri Parkı’nın bu yıl yapımı süren temalı parklardan olduğunu hatırlatan Başkan Tanık, parkların açılışlarının da anlamlı günlerde yapılacağını dile getirdi.

Sivas Olaylarının 20. yıl dönümü olan 2 Temmuz 2013 tarihine yetiştirilmesi planlanan 2 Temmuz Parkı; amfi tiyatrosu, tören alanı, seyir terasları, çocuk oyun alanları ve yürüyüş yolları ile farklı bir tasarıma sahip olacak. Dikmen Malazgirt Mahallesi’nde Ankara’ya hakim bir noktada 12 dönümlük bir arazide yapılan park bitirildiğinde 33 Sivas Şehidi’nin rölyefleri ve Pir Sultan Abdal Anıtı’nın da bulunacağı tören alanının sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapması amaçlanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çankaya, Belediyesi, alışılmış, tasarımların, dışında, temalı, parklarla, yeşil,
Yorumlar
Haber Yazılımı