Haber Detayı
04 Aralık 2014 - Perşembe 11:19
 
Doğu Türkistan - Kazan Belediyesi İşbirliğine Doğru
Çin Halk Cumhuriyeti Sincan Özerk Bölgesi (Doğu Türkistan) başkenti Urumçi’den gelen heyet Başkan Ertürk’le turizm ağırlıklı organik tarım köyü projesini görüştü.
Ankara Haberi
Doğu Türkistan - Kazan Belediyesi İşbirliğine Doğru

Ankara Kalkınma Ajansı temsilcileri ile birlikte gerçekleştirilen ziyarette Heyet Başkanı Yüksek Mühendis Umarjan Abdureyim, Kazan'ı seçme nedeni olarak gelişmeye ve yeniliklere açık olmasını, Ankara'ya yakınlığını gösterdi. Abdureyim, “Kazan'ı, gösterdiği gelişme, yeniliklere açık olma, Ankara'ya yakınlığı gibi nedenlerle tercih ettik. Termal Otel Kongre Ve Sağlık Merkezi de böyle bir köyün Kazan'da olmasının ne kadar doğru olacağını gösteriyor” dedi.  Abdureyim, uluslararası alanda birçok yerde benzer projelerin gerçekleştirdiklerini, bu kapsamda şifalı bitkiler, 4 mevsimde vişne, nar, şubat ayında meşhur Kazan kavunu yetiştirebileceklerini kaydetti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Ertürk de, heyetin tarihsel bağlarımızın bulunduğu Doğu Türkistan’dan gelmiş olmasından ayrıca mutlu olduklarını kaydetti. Ertürk, “Kazan'ı daha ileri taşıyacak projelere açığız. Başkentin hemen yanında siyasilerin, sivil bürokrasinin sık sık uğradığı ilçemizde böyle bir projenin uygulanması doğru adımdır.  İlk etapta küçük bir çalışmayla neyin yapılıp yapılmadığını görmek isteriz” dedi.

80 yaşındaki Umarjan Abdureyim, siyah gür saçları ve genç görünüşünün konuşulması üzerine, bunu ürettiği özel organik bitkisel ürünlerle sağladığını söyledi. Abdureyim, Kazan'da da bu bitkileri üretip pazarlayabileceklerini kaydetti.  

Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Gevrek’in de hazır bulunduğu görüşmede Başkan Ertürk, heyeti temsilen Abdurayim Litip’e bakır işleme fincan takımı sundu. Heyet de Başkan Ertürk’e ülkesinde yetiştirdiği ve gençlik iksiri dediği özel meyvelerin bulunduğu bir paket hediye etti.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Çin, Halk, Cumhuriyeti, Sincan, Özerk, Bölgesi, (Doğu, Türkistan), başkenti, Uru
Yorumlar
Haber Yazılımı