Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 11:25
 
Dünyanın En Hızlı Arabaları
Hız tutkusu gerçekten bambaşka bir şeydir. Bunu kelimeler ile ortaya koymak çok da mümkün değildir ve şüphesiz herkesin de anlayabileceği bir şey değildir hız ile yaşamak.
Güncel Haberi
Dünyanın En Hızlı Arabaları

Hız tutkusu gerçekten bambaşka bir şeydir. Bunu kelimeler ile ortaya koymak çok da mümkün değildir ve şüphesiz herkesin de anlayabileceği bir şey değildir hız ile yaşamak.

Hız tutkusunu somut olarak ortaya koymanın en iyi yolu en hızlı araba ile bunu ifade edebilmektir.

Biz de bu yazımızda dünyanın en hızlı arabalarını sizlere göstermek istedik. Uzatmadan başlayalım.

 

Hennessey Venom GT

Görüntünün olası içeriği: araba ve açık hava

Her ne kadar Guinness tarafından kabul edilmese de Hennessey Venom GT, Bugatti’nin hız rekorunu geçen araç olarak bilinmektedir. Olay ise bir hayli ilginçtir. Guinness standartlarına göre en hızlı araç rekoru için aynı aracın hem gidiş hem de dönüş için rekora ulaşması gerekmektedir. Ancak Hennessey ile yapılan bu denemede araç havaalanı pistinde 435 kilometre hıza ulaşsa da havaalanı dönüş için gerekli izni vermediği için Hennessey dönüşte bu hızı yapamamıştır.

Yine de saatte 435 kilometre hıza ulaşmasıyla Hennessey Venom GT, dünyanın en hızlı araçlarından biri olmayı başarmıştır. 1244 beygir gücüne sahip aracın 0 – 100 kilometre yapması ise 2,4 saniyede gerçekleşiyor.

 

Bugatti Chiron
 
Görüntünün olası içeriği: araba

Uzun yıllar dünyanın en hızlı otomobili olarak bilinen Fransız otomobil markası Bugatti’nin Chiron modelinin ismi Monakolu ünlü yarışçı Louis Chiron’un onuruna verilmiştir.

Aracın maksimum hızı saatte 420 kilometre düzeyinde. Ancak araç hızının bu düzeyde sabitlendiği söyleniyor. Eğer otomobil üreticisinin bu sabitlemeyi kaldırması halinde bu hız düzeyinin 461 kilometreyi bulacağı da ifade edilen bir diğer konu.

Bugatti Veyron’dan bir sonra çıkan model olan Bugatti Chiron’un 0 – 100 kilometresi ise 2,5 saniyede gerçekleşmektedir.

 

Bugatti Veyron Super Sport

Görüntünün olası içeriği: araba ve açık hava

Bugatti’nin adını efsanevi pilotu Pierre Veyron’dan alan modelinin 2010 yılında üretilen serisi Bugatti Veyron Super Sport, sıradaki en hızlı araba modelimiz.

Aracın maksimum hızı saatte 431 kilometre olarak ölçülmüş. 0 – 100’ü ise yine Bugatti Chiron gibi 2,5 saniyede gerçekleşiyor.

 

SSC Ultimate Aero

Görüntünün olası içeriği: araba ve açık hava

Bir diğer en hızlı araba modelimiz ise süper spor otomobil olarak geçen SSC Ultimate Aero modelidir.

SSC North America tarafından üretilen bir araç olan SSC Ultimate Aero’nun üretimi 2013 yılına kadar sürmüştür. Bugatti Veyron’dan önceki dünyanın en hızlı otomobili olarak geçmektedir.

SSC Ultimate Aero’nun maksimum hızı saatte 411,9 kilometre olarak ölçülmüştür. Aracın 0 – 100’ü ise 2,7 saniyedir.

 

Saleen S7 Twin Turbo

Görüntünün olası içeriği: araba ve açık hava

Bir diğer en hızlı otomobil modelimiz Saleen’in 2000 – 2004 yılları arasında ürettiği ve yine süper spor olarak geçen bir araba modelidir.

Aracın ilk tanıtımı 2000 yılında Monterey Tarihi Yarışları etkinliğinde gerçekleştirilmiştir. V8 motoru ile güçlendirilmiş bir araç olan Saleen S7 Twin Turbo’nun maksimum hızı saatte 399,1 kilometredir. Aracın 0 – 100’ü ise 2,8 saniyedir.

 

Koenigsegg CCR

Görüntünün olası içeriği: araba, gökyüzü ve açık hava

Koenigsegg tarafından 2004 – 2006 yılları arasında üretilmiş ve sınıf olarak da yine süper spor olarak geçen bir otomobildir. Tanıtımı ilk olarak 2004 yılında Cenevre otomobil fuarında yapılmıştır. Toplamda 14 adet üretilmiş olan oldukça özel bir otomobildir.

Koenigsegg CCR’ın maksimum hızı saatte 389,4 kilometre olarak ölçülmüştür. Aracın 0 – 100’ü ise 3,2 saniyedir. 

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Dünyanın, En, Hızlı, Arabaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı