Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 19:43
 
Egzama Tedavi Yöntemleri ve Dermatolog
Tüm cilt hastalıkları ile ilgilenen uzmana dermatolog adı verilir. Genetik ya da çevresel faktörler ile cilt sürekli bir tehlike ile karşı karşıya kalmaktadır.
Sağlık Haberi
Egzama Tedavi Yöntemleri ve Dermatolog

Tüm cilt hastalıkları ile ilgilenen uzmana dermatolog adı verilir. Genetik ya da çevresel faktörler ile cilt sürekli bir tehlike ile karşı karşıya kalmaktadır. Tıbbın gelişmesi ile birlikte cilt hastalıklarının tedavisi de ilerlemiş, yeni nesil ilaçlar piyasaya sürülmüştür. Cilt hastalıkları hafife alınmamalı, belirtiler kendini gösterdiği anda cilt doktoruna gidilmelidir. Tedavi sürecini dahi etkileyen en önemli faktör hastalığın ilerleme düzeyidir. Dolayısıyla erken teşhis ve zamanında müdahale son derece önemlidir. İlaç tedavisinin yanı sıra kişinin hastalığının farkında olarak dikkatli davranması dahi avantaj sağlayacaktır.

En sık görülen cilt hastalıklarından biri de egzamadır. Toplumda yaygınlık oranı oldukça fazladır ve her yaşta rastlanabilir. Hastalık ile ilgili belirtiler arttığı zaman dermatolog desteği alınmalı, teşhis konulduktan hemen sonra egzama tedavisi başlatılmalıdır. Özellikle ellerde ve ayakta kurumaya bağlı olarak kaşıntı ve dökülme en önemli belirtisidir. İlerleyen zamanlarda kaşımanın da etkisi ile yaralar oluşabilir. Tedavi yöntemi ise; hastalığın ilerleme düzeyi, yaş ve görüldüğü nokta gibi birçok unsura göre değişiklik gösterir. İlacın kortizonlu ya da kortizonsuz olmasına özellikle dermatolog karar verir. Bunun dışında nemlendirici özelliği olan ek ürünlerde kullanılabilir. İleri düzey egzamalar kronik bir hal aldığı için kesin bir tedavi yöntemi yoktur. O yüzden egzama hastasının belli maddelere sürekli olarak dikkat etmesi gerekir.

Uzman bir dermatolog, kişiyi hastalık hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir. Süreç boyunca dikkat edilmesi gereken noktalar büyük önem kazanır. Kişinin alerjik reaksiyonları belirlenmeli, buna göre bu tür gıda ve çevrelerden uzak tutulmalıdır. Örneğin; çok sıcak ortamlar hastalığı tetikleyebilir. Yaşam alanı sürekli olarak nemli ve hijyenik olmalıdır. Belli hususlara dikkat edilmediği takdirde hastalık ilerleyebilir ve belirtileri artış gösterebilir. Stres düzeyinin yüksek olması da egzamanın ilerleyişini hızlandırır. Tüm bu dikkat edilmesi gereken maddeler de egzama tedavisinin bir parçasıdır. Hastalığı tetikleyen tüm etkenlerin farkında olunmalı, buna göre bir hayat düzeni oluşturulmalıdır. İlaç tedavisi ile birleştirildiği zaman başarılı sonuçlar elde edilecektir. Uzman cilt doktoru ile iletişim halinde kalınmalı, sürecin çeşitli aşamalarında destek alınmalıdır.

Detaylı bilgi için; https://www.ertugrulaydemir.com/

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Egzama, Tedavi, Yöntemleri, ve, Dermatolog, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı