Haber Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 11:58
 
Elvankent Aile Yaşam Merkezi'nde Anlamlı Etkinlik
İnsan odaklı çalışmalara imza atan Ankara Büyükşehir Belediyesi Aile Yaşam Merkezleri, toplumsal farkındalık yaratacak etkinliklerle de dikkat çekiyor.
Ankara Haberi
Elvankent Aile Yaşam Merkezi'nde Anlamlı Etkinlik

Elvankent Aile Yaşam Merkezi (AYM) “Beyaz Baston Görme Engeliler Haftası” kapsamında anlamlı bir programa ev sahipliği yaptı. Elvankent Aile Yaşam Merkezi üyeleri, görme engelli bireylerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla örnek bir etkinlik düzenledi.

 

ENGELLERİ AŞMAK

Elvankent  Aile Yaşam Merkezi Yöneticisi Yasemin Eraslan hazırladıkları “Beyaz Baston” programı ile görme engelli vatandaşların kent yaşamında yaşadıkları ya da karşılaştıkları zorlukları anlamak istediklerini söyledi.

Başkentlilerin yoğun katılım gösterdiği programda AYM Gençlik Merkezi üyesi Ceren Selefin Şencan işaret dili ile İstiklal Marşını okuttu. Engelli üyelerden Burcu Korkmaz’ın “Pandomim Gösterisi” seyircilerden büyük alkış alırken, doğuştan görme engelli olan Çağla Çelik’in yaptığı konuşma ise herkesi duygulandırdı.

 

EMPATİ KURDULAR

         Elvankent Aile Yaşam Merkezi Karate Eğitmeni Serap Cengiz, çocukların erken yaşta bu tarz konularda farkındalık kazanmalarının gerektiğini ve herkesin empati yapması gerektiğini vurguladı.

         Gençlik Merkezi üyesi öğrenciler gözleri bağlı şekilde beyaz bastonla yürüyerek, “Empati Parkuru” etkinliğinde bir araya geldiler. Gençlik Merkezi üyelerinden Yelda Tuğal, “Bu etkinlik sayesinde görme engelli arkadaşlarımızın ne htiklerini anladık ve arkadaşlarımıza karşı ön yargılı davranmamayı öğrendik” derken, Melek Nur Karayağız ise, “Görme engelli arkadaşlarımıza nasıl yaklaşmamız gerektiğini öğrendik” dedi. Empati Parkuru’na katılan Osman Gazi Öztürk düşüncelerini, “Görme engelli arkadaşlarımızın yerinde bizler de olabilirdik. Empati parkurunda gözlerimiz bağlandığında göremeyen arkadaşlarımızın neler htiğini daha iyi anladık” sözleriyle paylaştı.

         Sinevizyon gösterisi ile devam eden program, AYM Keman Eğitmeni Efrahim Öztunç’un keman dinletisi ile sona erdi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Elvankent, Aile, Yaşam, Merkezi'nde, Anlamlı, Etkinlik,
Yorumlar
Haber Yazılımı