Haber Detayı
19 Temmuz 2020 - Pazar 18:18
 
Elvankent'e Yapılacak Cami İle İlgili Karar Verildi!
Elvankent Banka Blokları olarak bilinen, Etimesgut-Atakent Mahallesi 45020 Ada 1 Parsel üzerinde bulunan yeşil alana cami yapılıp yapılmamasıyla ilgili son kararı Bölge İdare Mahkemesi verdi.
Etimesgut Haberi
Elvankent'e Yapılacak Cami İle İlgili Karar Verildi!

Elvankent Banka Blokları olarak bilinen, Etimesgut-Atakent Mahallesi 45020 Ada 1 Parsel üzerinde bulunan yeşil alana, Melih Gökçek’in Belediye Başkanlığı döneminde Büyükşehir Belediyesi tarafından cami yapılmak istenmesi bölgede oturan vatandaşları isyan ettirmişti. Banka Bloklarında oturan vatandaşlar “Yeşil Alanıma Dokunma” adı altında  eylemler düzenleyerek “Bölgemizde zaten yeterince cami bulunuyor. Bu yeşil alan bizim nefes aldığımız bir bölge” şeklinde tepkilerini dile getirmişlerdi.

Atakent Mahallesi’nde imarın 45020 Ada 1 Parsel üzerinde bulunan park alanı içerisinde 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan Değişikliği Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 12.09.2017 gün ve 1773 Sayılı kararı ile onanmıştı. 17.10.2017 tarihinde askıya çıkarılan plan değişikliğine ait meclis kararında “Teklife konu alanın mevcut durumda çok sayıda boylu, nitelikli ağaçlar bulunduğu ve bunların naklinin söz konusu olmadığı görülmüş olup Daire Başkanlığı tarafından olumlu değerlendirilmemektedir” görüşü yer almıştı.

 

BÖLGEDE ZATEN 5 ADET CAMİ VAR

Öte yandan 13 binden fazla nüfusa sahip olan Banka Bolakları-Atakent Mahallesi’nde oturan vatandaşlar “Bölgemizde şu anda 5 adet cami mevcut. Tek nefes aldığımız Elvankent Parkını ve yeşil alanları yok etmeyin. Mevcut camilerimizi bile vakit namazlarında dolduramazken milli servetin bu şekilde heba edilmesini istemiyoruz” açıklamasında bulunmuşlardı.

 

BÖLGE İDARE MAHKEMESİ KARAR VERDİ

Söz konusu alana yapılmak istenen camiyle ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Atakent Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği aleyhine Etimesgut Belediyesi, Atakent Mahallesi Muhtarı Burcu Çelik ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesi’nde açılan dava sonuçlandı ve Bölge İdare Mahkemesi konuyla ilgili olarak kararını verdi.  Buna göre 5. İdari Dava Dairesi’nin kararına Danıştay’a temyiz yolu açık olmak üzere Banka Blokları olarak bilinen bölgenin ortasında bulunan park ve yeşil alan üzerine cami yapılmayacak. Bilirkişi raporuna da dayanılarak yeşil alanın korunacağı ifade edildi.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Elvankent'e, Yapılacak, Cami, İle, İlgili, Karar, Verildi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı