Haber Detayı
02 Mart 2018 - Cuma 11:38
 
Elvankentlilerin Yeşil Alan İsyanı!
Elvankentliler, Banka Blokları içerisinde bulunan yeşil alanın katledilmemesi için bir araya geldiler. Bölge sakini kadınlardan oluşan bir grup, söz konusu yeşil alan üzerinde bir araya gelerek “Bölgemizde zaten 5 adet cami var. Buraya cami yaparak nefes aldığımız alanı katletmeyin” dediler.
Etimesgut Haberi
Elvankentlilerin Yeşil Alan İsyanı!

Elvankent’te Banka Blokları olarak bilinen, Atakent Mahallesi 45020 Ada 1 Parsel üzerinde bulunan park alanına, Büyükşehir Belediyesi tarafından cami yapılmak istenmesi bölgede oturan vatandaşları isyan ettirdi. Banka Blokları’nda oturan vatandaşlar, “Yeşil Alanıma Dokunma” adı altında harekete geçerken “Bizim bölgemizde 3 adet yeterince cami zaten bulunuyor. Bu yeşil alan bizim nefes aldığımız bir bölge. Ağaçlarımızı katletmeyin, yeşil alanımıza dokunmayın” dediler.

Dün, kadınlardan oluşan Sivil İnisiyatif Grubu yeşil alanın bulunduğu bölgede bir araya gelerek bu bölgede bulunan yeşil alana sahip çıkmak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydettiler.

OLAYLAR NASIL GELİŞTİ

Etimesgut-Atakent Mahallesi’nde imarın 45020 Ada 1 Parsel üzerinde bulunan park alanı içerisinde 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan Değişikliği Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 12.09.2017 gün ve 1773 Sayılı kararı ile onandı. 17.10.2017 tarihinde askıya çıkarılan plan değişikliğine ait meclis kararında “Teklife konu alanın mevcut durumda çok sayıda boylu, nitelikli ağaçlar bulunduğu ve bunların naklinin söz konusu olmadığı görülmüş olup, Daire Başkanlığı tarafından olumlu değerlendirilmemektedir” görüşü yer aldı.

BÖLGEDE 5 ADET CAMİ BULUNUYOR

Öte yandan, cami yapılmak istenen bu alana sahip çıkan ve yeşil alanlarımıza dokunmayın şeklinde isyan eden Elvankent Banka Bloklarında ikamet eden vatandaşlar “Bölgemizde şu anda 5 adet büyük cami mevcuttur. Plan değişikliğinde düşünülen parkın 25 metre yanında Elvankent Çarşı Camii 4 yıldır hizmet vermektedir. Düşünülen plan değişikliği; yaşlılarımızın dinlendiği, çocuklarımızın oyun oynadığı ve oyun alanı olarak kullanılan, 24 yıl önce tüm halkımızla birlikte ellerimizle diktiğimiz 30 yıllık yetişmiş iğneli ve yapraklı ağaçlar katledilecektir. Tek nefes aldığımız Elvankent Parkını yok etmeyin. Mevcut camilerimizi bile vakit namazlarında dolduramamışken Milli Servetin bu şekilde heba edilmesi yanlış hesaplar uğruna halkımızı mağdur edecektir” dediler.

HER TÜRLÜ YASAL HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ

Elvankent Banka Blokları içerisinde bulunan yeşil alan üzerine cami yapılmak istenmesi ve bu nedenle yeşil alanın heba edilmemesi için her türlü yasal yollara başvuracaklarını da açıklayan bölge sakinleri, “Gerek Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve gerekse Etimesgut Belediye Başkanımıza gereken müracaatlarımızı yaptık. Konu, tamamıyla Büyükşehir Belediyesi’nin uhdesinde. Siyasilerden bu konuda anlayış ve yardım bekliyoruz. Yeşil alanımıza dokunmayın” şeklinde konuştular. Söz konusu kararın önümüzdeki hafta başlayacak olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısında bir kez daha ele alınması bekleniyor.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Elvankentlilerin, Yeşil, Alan, İsyanı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı