Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 12:44
 
Emeklilikte Çok Önemli Değişiklik Geliyor
Emeklilikte yaklaşık 6 milyon kişiyi ilgilendiren yeni bir düzenleme kapıda. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik yapılan düzenlemeye göre dövizli BES uygulaması hayata geçirilecek. Bu uygulamaya göre katkı payları euro üzerinden ödenecek.
Ekonomi Haberi
Emeklilikte Çok Önemli Değişiklik Geliyor

Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarına dövizli BES uygulaması getiriliyor. Katkı payları Euro üzerinden ödenecek, devlet de Euro üzerinde katkı yapacak ancak katkı tutarı yüzde 25 olmayacak. Yurt dışında yaşayanların borçlanarak emekli olma şartları Ağustos'ta değişmişti. Yeni uygulama ile gurbetçilere hem ikinci bir emeklilik hakkı tanınacak hem de emekli aylıklarındaki düşüş telafi edilmiş olacak.
 
Hürriyet'in haberine göre Türkiye'nin 2020-2022 dönemini kapsayan üç yıllık Yeni Ekonomi Programı (YEP) açıklandı. Program, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili önemli düzenlemeler içeriyor. Bunlardan biri, sosyal tarafların mutabakatı ile emeklilik alanında kapsamlı bir reform paketi devreye sokulacak ve tamamlayıcı emeklilik sistemine geçilecek.
 
Bu konuya gelecek yazımda detaylı değineceğim ama şimdilik şu kadarını söyleyeyim; YEP açıklandıktan sonra kimi çevrelerin belirttiği gibi kıdem tazminatı rafa falan kalkmış değil. BES ve kıdem tazminatının da içinde olduğu kapsamlı bir model uygulanacak.
 
EURO ÜZERİNDEN OLACAK
Yurt dışında 6 milyona yakın vatandaşımız bulunuyor ve bunların 5 milyondan fazlası Avrupa'da yaşıyor. Almanya'da 2 milyon, Fransa'da 700 bin, Hollanda'da 500 bin Türk vatandaşımız var.
 
Yeni uygulama ile sadece bu kişilere özel bireysel emeklilik yapılacak. Peki, yurt dışında yaşayanlar isteseler sisteme dahil olamazlar mı? Olurlar, ancak katkı payı ödemelerini TL üzerinden yapmak zorundalar.
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Emeklilikte, Çok, Önemli, Değişiklik, Geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı