Haber Detayı
03 Eylül 2019 - Salı 13:27
 
ETİ PARK İş ve Ticaret Merkezi Adalet Bakanlığı'na Devredildi
Etimesgut kamuoyunda ‘ETİ PARK İş ve Ticaret Merkezi’ olarak bilinen ve mülkiyeti Etimesgut Belediyesi’ne ait olan binanın Adalet Bakanlığı’na devri gerçekleştirildi. Karşılığında ise Etimesgut Belediyesi’ne Milli Emlak tarafından hazine arazisi verildi.
Etimesgut Haberi
ETİ PARK İş ve Ticaret Merkezi Adalet Bakanlığı'na Devredildi

ETİ PARK’TA MUTLU SON

Etimesgut’un yıllardır kanayan yarası olan ETİ PARK İş ve Ticaret Merkezi sorunu nihayet çözüldü. Uzun süredir atıl vaziyette bekleyen İş ve Ticaret Merkezi, Adalet Bakanlığı’na devredildi. Konuyla ilgili olarak Belediye Meclisi’nin dünkü oturumunda bir açıklama yapan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, “Etimesgut İlçesi İstasyon Mahallesi 47439 Ada 1 Sayılı parselinde bulunan ve kamuoyu tarafından ETİ PARK İş ve Ticaret Merkezi olarak bilinen, mülkiyeti Belediyemize ait olan yapının Adalet Bakanlığı’na devri gerçekleştirilmiş olup, karşılığında belediyemize Milli Emlak tarafından Yapracık Bölgemizden hazine arazileri verilmiştir” bilgilerini verdi.

 

ADALET BAKANLIĞI’NA DEVRİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Başkan Demirel, ETİ PARK ile ilgili olarak geçen süreçte buranın Hastane, Üniversite, İş ve Ticaret Merkezi olması yönünde bir çok alternatif projelerin düşünüldüğü, yine Adalet Bakanlığı’na bedelsiz olarak verilmesi noktasında girişimleri bulunduğunu belirtirken “Meclisimizin Mart ayında yapmış olduğu toplantıda, Milli Emlak üzerinden Adalet Bakanlığı’na arsa karşılığında devri konusunu görüşmüştük. Bu girişimlerimiz olumlu sonuçlandı ve Cumhurbaşkanımızın da oluru ile İş ve Ticaret Merkezi’nin Milli Emlak’a tapu devri gerçekleştirildi. Milli Emlak üzerinden de Adalet Bakanlığı’na devri yapıldı” diye konuştu.

 

BUGÜNKÜ DEĞERİ 93.2 MİLYON LİRA

Enver Demirel, Milli Emlak Takdir Komisyonu tarafından ETİ PARK olarak bilinen İş ve Ticaret Merkezi’nin bedelinin 93 milyon 232 bin 120 TL olarak belirlendiğini sözlerine eklerken, Milli Emlak tarafından Etimesgut Belediyesi’ne toplam bedeli 86 milyon 536 bin 075 TL olan 9 parça hazine arazisi verildiğini ve takasın bu şekilde gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi. Arada 6.696.045 TL’lik fark bulunduğunu ve yine bu bedel karşılığında Etimesgut Belediyesi’ne hazine arazisi verileceğini belirtti.

 

ETİMESGUT’A ÇOK ŞEY KATACAK

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Belediye Meclisi’nde Meclis Üyeleri ve kamuoyuna yönelik yaptığı bilgilendirmede Adalet Bakanlığı’nın değişik hizmet birimlerinin bu binada hizmet vereceğini ve yaklaşık 2.500-3.000 kişinin burada çalışacağını hatırlatarak “Böyle bir kurumun Etimesgut’a ve bu çevreye katkısı çok büyük olacak. Bizim derdimiz buranın biran önce hizmete dönmesi yönündeydi. Bir ara bedelsiz vermeyi de düşünmüştük. Sonuçta Milli Emlak ile takas yoluna gittik ve en kısa sürede de bu bina hizmet veren bir kurum haline dönüşecek. Etimesgutumuza hayırlı olsun.” diye konuştu.

 

MİLLİ EMLAK’TAN ETİMESGUT BELEDİYESİ’NE VERİLEN ARAZİLER

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, yaklaşık 93.2 milyon TL bedel karşılığında ETİ PARK İş ve Ticaret Merkezi’nin tapu devrinin Milli Emlak ve dolayısıyla Adalet Bakanlığı’na yapıldığını, bunun karşılığında ise Milli Emlak’tan 9 parça halinde hazine arazisi alındığını sözlerine ekledi. Demirel, Milli Emlak’tan 6.7 Milyon liralık arazi alacakları bulunduğunu da ifade etti.

Etimesgut Belediyesi’ne kazandırılan araziler;

Yapracık Bölgesinde bulunan 40.285 m2 (2.30 emsal) 515 konutluk arsa

Yapracık Bölgesinde 6.000 m2 (0.90 emsal)  12 konutluk tek tapu arsa

Yapracık Bölgesinde 7.695 m2 (2.30 emsal) 98 konutluk arsa

Yapracık Bölgesinde 6.000 m2  16konutluk arsa

Yapracık Bölgesinde 2.351 m2 13 konutluk arsa

Yapracık Bölgesinde 25.721 m2 (emsal 1.20) Ticari Arsa

Yapracık Bölgesinde 11.012 m2 (emsal 1) Ticari Arsa

Yapracık Bölgesinde 8.044 m2 (emsal 1.5) Ticari Arsa

Yapracık Bölgesinde 8.578 m2 (emsal 1.20) Ticari Arsa

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: ETİ, PARK, İş, ve, Ticaret, Merkezi, Adalet, Bakanlığı'na, Devredildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı