Haber Detayı
01 Temmuz 2020 - Çarşamba 22:40
 
Etimesgut'ta 2 Yeni Mahalle Daha Oluşturuluyor
Etimesgut’un en büyük mahallesi Eryaman Mahallesi ile her gün sürekli nüfusu artan Bağlıca Mahallesi ikiye bölünece ve 2 yeni mahalle daha oluşturulacak.
Etimesgut Haberi
Etimesgut'ta 2 Yeni Mahalle Daha Oluşturuluyor

Etimesgut Belediye Meclisi’nde görüşülen konuyla ilgili olarak Eryaman Mahallesi ile Bağlıca Mahallesi ikiye bölünerek 2 yeni mahalle daha oluşturulacak. İlçede toplam 36 tane olan mahalle sayısı, 2 yeni mahalle ile birlikte 38’e yükselecek.

 

BELEDİYE MECLİSİ’NDE KARAR ALINACAK

Çarşamba günü başlayan Etimesgut Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantılarının ilk gününde önemli bir gündem maddesi görüşüldü. Başkanlık yazısı ile Belediye Meclis Gündemine alınan konuya göre ilçenin en büyük nüfusa sahip mahallesi olan Eryaman Mahallesi ile her geçen gün nüfusu artan Bağlıca Mahallesi ikiye bölünecek. Etimesgut Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan mahallelerin bölünmesiyle ilgili üst yazıda ilçe nüfusunun 587.052 olduğu belirtilerek “Etimesgut İlçesi sınırları içerisinde 36 adet mahalleden 2 tanesinin (Bağlıca ve Eryaman Mahalleleri) sınırlarında muhtarlık hizmetlerinin daha etkin ve hızlı vatandaşın ve kamu hizmetlerinden en iyi bir şekilde ulaşılabilir olması, işlemlerin gecikmeden ve fazla yoğunluk olmadan yütürülmesi, mahallelerin emniyeti ve yerel hizmetlerin daha sağlıklı ve etkin yürütülmesi amacıyla kamu yararı göz önünde bulundurularak Bağlıca ve Eryaman Mahallelerinin sınırları değiştilerek yeni iki adet mahalle oluşturulmuştur. Yapılan bu değişikliklerden sonra Etimesgut’ta 38 adet mahalle teşkil ettirilmiştir” denildi.

 

YENİ MAHALLELERİN İSİMLERİ NE OLACAK?

Belediye Meclisi’ne sunulan yazı, meclisin ilk gününde oy birliğiyle ilgili komisyona gönderildi. Komisyon gerekli çalışmayı yaparak bu ay ki meclis gündemine getirecek ve 2 yeni mahallenin oluşturulması kararı Belediye Meclisi tarafından alınacak. Edindiğimiz bilgilere göre CHP İlçe Örgütünün mahallelerin bölünmesine karşı RED oyu kullanılmasını istiyor. CHP’li Meclis Üyeleri ise bu konuda kararsız durumdalar.

Eryaman Mahallesi’nin bölünmesinin ardından oluşturulacak yeni mahallenin isme DEVLET MAHALLESİ olacak. Öte yandan Bağlıca Mahallesi’nin bölünmesinin ardından yeni mahalleye BAĞLICA KORU MAHALLESİ isminin verilmesi düşünülüyor. Öte yandan bu mahalleye ATATÜRK MAHALLESİ isminin verilmesini isteyenlerin sayısı da oldukça fazla. Çünkü Etimesgut’ta Atatürk Mahallesi diye bir mahalle bulunmuyor. Söz konusu oluşturulacak yeni mahalleler ile ilgili isimleri konusunda komisyon gerekli çalışmaları yapacak. Son sözü ise Etimesgut Belediye Meclisi söyleyecek.

Oluşturulacak yeni mahalleler ile ilgili muhtarlık seçimlerinin yapılacak tarih ise daha sonra belirlenecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Etimesgut'ta, 2, Yeni, Mahalle, Daha, Oluşturuluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı