Haber Detayı
03 Aralık 2018 - Pazartesi 00:01
 
Etimesgut'ta Bağımsız Aday Arayışı Başladı
AK Parti ve MHP arasında sürdürülen ittifak çalışmaları Etimesgut’ta bağımsız aday arama çalışmalarını hızlandırdı.
Etimesgut Haberi
Etimesgut'ta Bağımsız Aday Arayışı Başladı

İTTİFAK İLÇELERDE DE OLACAK

AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Mehmet Özhaseki’yi açıklaması, MHP’nin ise başkentte aday çıkarmaması ittifak çalışmalarının ilçelere de yansıyacağını gösteriyor. Kulislere göre üzerinde çalışılan ittifak modeli Türkiye genelini değil bazı illeri ve ilçeleri kapsayacak. Bu il ve ilçelerde belediye başkanlığı, bazı yerlerde ise belediye meclisi üyeliklerinde birlikte hareket edilmesi gibi alternatif modeller üzerinde duruluyor.

Başkan Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinde, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde MHP'nin AK Parti adaylarını desteklemesi yönünde karar çıkması gözleri ilçelere çevirdi. AK Parti'nin Bahçeli'nin memleketi Osmaniye ile Ankara'nın Polatlı ve Etimesgut ilçelerinde AK Parti'nin aday göstermemesi gündemde. MHP'nin halen belediye başkanlığını elinde tuttuğu Manisa, Isparta ve Adana'nın yanı sıra kıl payı kaybettiği Iğdır ile güçlü olduğu Mersin'i masaya getireceği belirtiliyor. AK Parti'den Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Mehmet Özhaseki ile MHP'den Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ittifakın detaylarını birlikte çalışacak ve bir rapor hazırlayarak liderlere sunacak.

ETİMESGUT’TA AK PARTİLİLER HUZURSUZ

Etimesgut’ta AK Parti’nin aday çıkarmaması gündemde. Bu konuda resmi olarak bir açıklama yapılmamasına rağmen ‘AK Parti Etimesgut’ta aday çıkarmayacak’ haberi siyaset gündeminde bomba etkisi yarattı. Son yapılan Genel seçimlerde yüzde 35,7 oy oranına sahip olan AK Parti’nin, yapılacak ittifak neticesinde aday çıkarmayacak olması ve mevcut Belediye Başkanı MHP’li Enver Demirel’in ittifak adayı olacağı yönünde çıkan haberler AK Partiye gönül verenleri kara kara düşündürüyor.

BAĞIMSIZ ADAY ÇIKABİLİR

Kendileriyle görüştüğümüz AK Partililerin bir bölümü ittifakın kesinleşmesi halinde Enver Demirel’e oy vermeyeceklerini belirtirken bağımsız bir adayın çıkması halinde destekleyebileceklerini söylediler. AK Parti içerisinde önde gelen isimlerin yanı sıra Belediye Başkan Aday Adayı olanların bile bu fikre sıcak baktığı ifade ediliyor. Çıkabilecek güçlü bir bağımsız aday ile AK Parti oylarının, MHP küskünlerinin ve Saadet Partisi oylarının alınabileceği görüşü savunuluyor. Etimesgut’ta ittifakın yapılıp yapılmayacağı ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmazken siyasi kulislerde bağımsız aday arama çalışmaları hız kazandı.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Etimesgut'ta, Bağımsız, Aday, Arayışı, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı