Haber Detayı
03 Eylül 2019 - Salı 01:07
 
Etimesgut'ta 'Türk Toyu' Son Hızıyla Devam Ediyor
Etimesgut Belediyesi 16. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali 4. Gününde Samsun, Kırıkkale ve Balkan programlarına ev sahipliği yaptı.
Etimesgut Haberi
Etimesgut'ta 'Türk Toyu' Son Hızıyla Devam Ediyor

Başkent Samsunlular Derneği programında Samsun Büyükşehir Belediyesi folklor ekibi gösterisiyle festivale renk kattı. Samsunlu Ece Eylül Sağlam Çanakkale şiiriyle meydanı duygulandırdı. Samsun yöresel sanatçısı Fehmi Namal yöresel türkülerini seslendirdi.

Dernek Başkanı Yüksel Tosun Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve eşi İlknur Demirel’e semaver, bandırma vapuru minyatürü, Çarşamba kasketi, Samsun yöresel dokuma kilim, dokuma çanta, fındık hediye etti. Demirel sahnede bakır kazanda keşkek dövdü, yöresel lezzetlerden tattı.

Kırıkkale İli Ve İlçeleri Kültür Ve Dayanışma Derneği gecesi Kırıkkale Keskin Halay Ekibinin gösterisiyle başladı. Daha sonra Kırıkkale yöresel sanatçısı Taşan Kardeşler Neşet Ertaş ve Hacı Taşan’ın unutulmaz türkülerine seslendirdiler. Dernek Başkanı Abdullah Polat, Başkan Demirel ve eşi İlknur Demirel’e yöresel gıda sepeti ve tablo hediye ettiler. Balkan Göçmenleri İktisadi Araştırma Ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (BİSAV) bu yıl festivalde Kuzey Makedonya kültürünü tanıttı. Kırıkkale programına AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan da katıldı. Turan yaptığı konuşmada Demirel’i Türk kültür ve sanatına yaptığı katkı için tebrik etti.

Kuzey Makedonya’dan gelen Doğan ve Yusuf Emini türküleri, şiirleri ve konuşmalarıyla beğeni topladı. Festivali alanını dolduran on binlerce başkentli Evlad-ı Fatihanları bağrına bastı. BİSAV Başkanı Yüksel Özkale Başkan Demirel’e Makedonya’nın kültürünü değerini tanıtan resimler ve hediyeler takdim etti.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Zvonko Mucunski, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Enes İbrahim, Novatsi Belediye Başkanı Lyube Kuzmonoski de festivale katılarak kısa bir selamlama konuşması yaptılar; Balkan kültürünü tanıtma fırsatı verdiği için Başkan Demirel’e teşekkür ettiler. 4. gün finalinde Yudum verdiği konserle türkü ziyafeti yaşattı. Sanatçı geniş repertuvarıyla yurdun dört bir yanına ait türkülerini başkentliler için okudu. Yudum’un hareketli türkülerinde Başkan Demirel vatandaşlarla birlikte halaylar çekti. Konser sonunda Demirel sanatçıya plaket ve çiçek takdim etti.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, sahnedeki insanlar ve müzik enstrümanı çalan insanlar

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, sahnede, konser ve gece

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut'ta, 'Türk, Toyu', Son, Hızıyla, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı