Haber Detayı
31 Ekim 2020 - Cumartesi 09:23
 
Etimesgut'ta Uluslararası Kültür ve Sanat Sempozyumu
Pandemi nedeniyle açılışı sınırlı sayıdaki bilim insanın katılımıyla yapılan sempozyumdaki bildiriler online sunuldu.
Etimesgut Haberi
Etimesgut'ta Uluslararası Kültür ve Sanat Sempozyumu

ETİMESGUT'TA ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜR VE SANATI SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

 

Etimesgut Belediyesi tarafından; 22 yurt dışı, 60 yurt içi üniversiteden 230 bilim insanının 24 ana konuda 190 bildiri sunduğu 'Uluslararası Türk Kültür ve Sanatı Sempozyumu' yapıldı. Türk dünyasının kültürel ve sanatsal kodlarını irdeleyen sempozyumun açılış programında temizlik, maske, mesafe ve temizliğe özen gösterildi, bildiriler pandemi nedeniyle online sunuldu.

 

REKTÖRLER KATILDI

Korkut Ata Kongre ve Kütür Merkezi'ndeki açılış programına Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Etimesgut Kaymakamı İzzettin Sevgili, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Ankara Soyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Ali Haberal, TOBB Ekonomi ve Teknoloji (ETÜ) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Ostim Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Erbay, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Parlak, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, öğretim görevlileri katıldı.

KÜLTÜR VE SANAT ŞEHRİ ETİMESGUT

Açılışta konuşan Başkan Demirel, 1999 yılında Etimesgut'un önüne 'Kültür ve Sanat Şehri' hedefi koyduklarını hatırlatarak, "Bu hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Türk dünyası ve Anadolu coğrafyasını buluşturduğumuzu festivalimizi yapıyoruz. Tarihte Etimesgut sempozyumu ve kitabıyla ilçemizin ve Ankara'mızın tarihine ışık tutacak önemli çalışma gerçekleştirdik. Bugün de ulusal ve uluslararası birçok üniversitemizden bilim insanlarımızın katılımıyla böylesine geniş kapsamlı bir sempozyuma ev sahipliği yapıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk kültür ve sanatına hizmet etmeye devam edeceğiz. Çünkü biz kültürümüze sanatımıza sahip çıkmazsak birileri bizim geleceğimi olan çocuklarımıza kültür sanat adı altında bir şeyler öğretmeye çalışır" dedi.

 

DÜNYANIN BİZE İHTİYACI VAR

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Etimesgut'un Atatürk tarafından kurulduğunu planlarının Atatürk tarafından çizildiğini hatırlatarak, Cumhuriyet'in 97. yıldönümünde Atatürk'ün kurduğu Etimesgut'ta olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Dünyanın Türk kültür ve sanatına ihtiyacı olduğunun altını çizen Çetin, "Dünyanın bizim merhametimize, insanlığımıza ihtiyacı var. Bizim davamız insanlık davasıdır. Bunun için birliğimize, beraberliğimize ve bunları pekiştiren kültür ve sanatımıza sahip çıkacağız" dedi.

 

15 TEMMUZ FERASETİ

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Etimesgut'un kasabadan uluslararası sempozyumların düzenlendiği bir yapıya kavuşmasından gurur duyduğunu belirterek Başkan Demirel'i tebrik etti. Aydınlı konuşmasında 15 Temmuz'da tereddüt etmeden darbe girişimine direnen Türk milletinin feraseti olduğuna işaret ederek, bu feraseti de kazandıranın Türk kültür ve sanatının tüm unsurları olduğunu söyledi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut'ta, Uluslararası, Kültür, ve, Sanat, Sempozyumu,
Yorumlar
Haber Yazılımı