Haber Detayı
20 Mart 2019 - Çarşamba 23:39
 
Etimesgut'ta Yerel Seçimleri Kim Kazanacak?
Yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Bugün itibariyle tamı tamına 9 gün ve siyasi partilerin seçimi kazanabilmeleri adına bu kalan 9 gün belirleyici olacak..
Etimesgut Haberi
Etimesgut'ta Yerel Seçimleri Kim Kazanacak?

Yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Bugün itibariyle tamı tamına 9 gün ve siyasi partilerin seçimi kazanabilmeleri adına bu kalan 9 gün belirleyici olacak. Ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim; kalan günlerde çok büyük bir olay olmaz ise seçmenin kararını etkilemesi için fazlaca bir sebep yok. Seçmen kararını vermiş ama sanki vermemiş gibi bir kabuğa bürünmüş durumda.. Özellikle Millet İttifakı’na dahil olan seçmenler (CHP ve İYİ Parti’liler) kararsız değil, bilakis netleşmiş durumdalar.

 

ETİMESGUT’TA ZORLU YARIŞ!

Etimesgut’ta Cumhur İttifakı’nın adayı olarak gösterilen mevcut Belediye Başkanı Enver Demirel, 1999, 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde ipi göğüsleyerek Belediye Başkanlığını kazanmıştı. 2009 ve 2014 seçimlerinde AK Parti’nin adayları karşısında zoru başararak, müthiş yarışlar sonucunda seçimlerden zaferle çıkmıştı. Bugün ise karşısındaki rakibi Millet İttifakı’nın adayı (CHP’den gösterilen) Celal Çelik oldu. Diğer bir deyişle karşısında iktidar partisi AK Parti’nin bir adayı yok. Tam tersine AK Parti ile ittifak halindeler.

Enver Demirel açısından durum böyle olunca; 31 Mart günü yapılacak yerel seçimlerde (AK Parti Etimesgut’u kazanmasın diye kendisine oy veren CHP’lilerden, sol seçmenden eskisi kadar oy alamayacak gibi görünüyor) Milliyetçi Hareket Partisi ve AK Parti’nin oylarına güveniyor. Peki AK Parti seçmeni kendisine ne kadar oy verecek herkes gibi bunu ben de merak ediyorum.

 

CUMHUR İTTİFAKI’NDA İŞLER YOLUNDA MI?

Etimesgut’ta AK Parti’nin aday çıkarmayıp mevcut Belediye Başkanı ve İttifak adayı Enver Demirel’e destek vermesi, AK Parti seçmeninin buna kendisini zorunlu hmesi seçimlerde en önemli faktör. Bugün Etimesgut genelinde en fazla oya sahip olan AK Parti, aday çıkarmamasının yanında Belediye Meclis Üyeliklerinde de MHP’nin logosu altında seçimlere giriyor olması oldukça düşündürücü. AK Parti’lilerin büyük bölümü hem meclis listesini beğenmediler hem de adaylarının olmayışı sonucunda kendilerinde bir eksiklik hissediyorlar.

Meclis Listesinin en tepesinde (son dakikada sürpriz bir şekilde ilk sırayı alan) bulunan Ebubekir Kipel ile üçüncü sırada yer alan Eski İl Başkan Yardımcısı Mümin Altınışık’a tepki gösteriyorlar. Geriye kalan meclis üyesi adaylarının ise (bir iki tanesi haricinde) karşılıklarının olmadığını kendi aralarında konuşuyorlar. Etimesgut’ta Cumhur İttifakı cephesinde en büyük sorun AK Parti cephesinde yaşanmakta. O nedenle, Etimesgut’ta seçim sonuçlarının belirleyicisi AK Parti seçmeni olacak.

MHP cephesine baktığımız zaman sorunsuz olduğunu söyleyebiliriz. Enver Demirel’in gücü ve Etimesgut’ta ki etkisi MHP’nin daha huzurlu olduğunu gösteriyor. 31 Mart günü MHP oylarının fire vermeyeceğini söyleyebilirim.

 

MİLLET İTTİFAKI

CHP ve İYİ Parti arasında oluşturulan Millet İttifakı’na, Etimesgut’ta HDP’nin de katkı sağlayacağı görülüyor. Son yapılan 24 Haziran seçimlerinde HDP’nin 22-23 bin dolayında oyu bulunuyordu. Bu oyların 20 bin civarında Millet İttifakı’na gideceği aşikar. Geriye kalan 2-3 binlik bir bölümü ise adayın Enver Demirel olması nedeniyle Cumhur İttifakı’na gideceğini görüyoruz. 2009 ve 2014 yıllarında yapılan yerel seçimlerde olduğu gibi CHP oylarının Cumhur İttifakı’na, Enver Demirel’e gitmeyeceğini CHP’li seçmen dile getirirken bunun en önemli sebebi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan..

Millet İttifakı’na oy verecek seçmen, bu yarışın Enver Demirel-Celal Çelik arasında bir yarış olmadığını belirtirken seçim stratejisini bunun üzerine kurmuş. Bir yanda Cumhur İttifakı diğer yanda Millet İttifakı. Bu kesimin seçimlere bakış açısı böyle ve yerelden çok genel seçim havasında çalışmaları yürütüyorlar. Seçimlerin en genç ve en yeni partisi, Millet İttifakı’nın diğer ortağı İYİ Parti’nin 24 Haziran seçimlerinde aldığı toplam oy 56 bin civarındaydı. Bu seçimlerde İYİ Parti oylarının 5-10 bin civarında Enver Demirel’e gideceğini bekliyorum. Benim tahminlerim bu yönde. Ancak şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki; Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın seçim konuşmalarında kutuplaşma ve ayrıştırma üzerine yaptığı konuşmalar İYİ Parti seçmenini de kemikleştiriyor ve bu Enver Demirel’e gidecek oylara da etki ediyor.

 

KİM KAZANIR?

24 Haziran Genel Seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın Etimesgut’ta ki oy oranı yüzde 48.51, Millet İttifakı’nın da oy oranı yüzde 49.83 idi. Millet İttifakı’na HDP oylarını da katıyoruz.

31 Mart yerel seçimlerinde ise yukarıda da belirttiğimiz gibi seçim sonucunu belirleyecek olan kesim AK Parti seçmeni. Günümüzün ekonomik şartları ‘Beka Sorunu’nun da önüne geçmiş durumda. AK Parti seçmeninin, hem adaylarının olmaması, hem meclis üyesi adaylarına gösterilen tepkiler ve hem de ekonomik şartlar baskı altına alıyor. Bugün kararsız gibi gözüken seçmenlerin de büyük bölümü AK Parti seçmeni. Matematiksel olarak olaya baktığımız zaman Millet İttifakı öndeymiş gibi gözükse de yerel faktörler ve Enver Demirel gerçeği ön plana çıkıyor. Çünkü Enver Demirel yerel bir aday olarak görülürken (yerel ve tanınan) Millet İttifakı’nın adayı Celal Çelik ise ithal ve tanınmayan aday konumunda.

Buna göre Enver Demirel’in bir adım önde olduğunu söyleyebilirim. Ama 31 Mart akşamı her türlü sürpriz olabilir. Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde Mansur Yavaş’ın Etimesgut’ta önde çıkacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok. Etimesgut Belediye Başkanlığı’nda ise Celal Çelik’in kazanması sürpriz değil. Enver Demirel kazanırsa Belediye Meclis Üyelerinde tablo Millet İttifakı’ndan yana çıkabilir.

Özetlemek gerekirse Etimesgut’ta bıçak sırtı bir seçim yaşanıyor, her türlü sonuca gebe.

 

NOT: SİZLERE IŞIK TUTABİLMESİ AMACIYLA, 24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE PARTİLERİN MAHALLE MAHALLE ALMIŞ OLDUKLARI OYLARI VE YÜZDELERİNİ AŞAĞIDA PAYLAŞIYORUZ. BU TABLODA HDP OYLARI GÖZÜKMEMEKLE BİRLİKTE 23 BİN CİVARINDA BİR HDP OYU BULUNDUĞUNA DİKKAT ÇEKİYORUZ.

 

Fotoğraf açıklaması yok.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Etimesgut'ta, Yerel, Seçimleri, Kim, Kazanacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı