Haber Detayı
17 Mayıs 2017 - Çarşamba 10:16
 
Etimesgut Ufuk Arslan Anadolu Lisesi, Atina'da
Etimesgut Ufuk Arslan Anadolu Lisesi, Avrupa Birliği Projesi kapsamında Etimesgut'u Yunanistan'ın başkenti Atina'da başarıyla temsil etti.
Etimesgut Haberi
Etimesgut Ufuk Arslan Anadolu Lisesi, Atina'da

Ufuk Arslan Anadolu Lisesinin Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Erasmus+ Programı kapsamında 2016-2018 Erasmus+  Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklıklar  KA 219 “Art and Culture Join People” “Kültür ve Sanat İnsanları Birleştirir” isimli projesinin birinci Öğrenme Öğretme Eğitim Faaliyeti 26 Ocak-01 Nisan 2017 tarihleri arasında Atina’da bulunan “50.Senior High School of Athens”  isimli okulda gerçeklemiştir.

Okulumuz Erasmus Proje Ekibinden Proje Koordinatörü İngilizce öğretmeni Nurdan Akçay ve Tarih öğretmeni Münir Uslu, öğrencilerimiz Ilgın Aygün, Belemir Gül, Tuğçenur Irmak, Hüseyin Baş, Burak Kılınç ve  BatuhanYörümez 26 Mart 2017 ile 1 Nisan 2017 tarihleri arasında Atina’da bulunan “50.Senior High School of Athens”  okuluna bir  ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Slovakya’nın koordinatör ülke, okulumuzun ortak ülke olarak yer aldığı “Art and Culture Join People” isimli kültür projesi çerçevesinde ziyaret boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir.

                   Bu etkinlikler:

                  1.Resmi toplantı sonrası Yunan geleneksel danslarından örnekler gösterilerek, ortak ülke öğrencileri tarafından çalışılmıştır.

                  2. Atina’da bulunan tarihi AKROPOLİS  antik kenti ve müzesi gezilmiştir.

                  3.Epidarus Antik tiyatrosu ve Miken uygarlığı kalesi, Korint boğazı ve Loutraki sahil kenti gezilmiştir.

                  4.Okulda uçurtma yapımı üzerinde çalışılmıştır.

                  5.Kapanış toplantısı ve ardından Maraton yarışmasının başlangıç yerinde öğrenciler tarafından yapılan uçurtmalar uçurulmuştur. Gezi boyunca ayrıca Atina kent merkezinde Osmanlı eserleri arasında yer alan Fethiye Camisi ve Medresesi de ziyaret edilmiştir.

Proje ziyaretine katılan 6 öğrenci inanılmaz bir deneyim yaşamışlardır ve içlerinden bir tanesi duygularını şu şekilde ifade etmiştir: Hayatımın en güzel deneyimlerinden birini nasıl birkaç kelimeyle açıklayabilirim bilmiyorum, sanırım bu benim hayatımın en güzel haftasıydı. Birçok insanla tanıştım, birçok yeni yer gördüm, birçok şey öğrendim… Daha önce hiç tanımadığım insanların ellerini tutarak ve gözlerine bakarak halk danslarını oynadım. Daha önce hiç tanımadığım insanlarla aynı gökyüzünün altında bir uçurtmanın süzülüşünü izledim. Bir kadın kendi dilinde bir şarkı söyledi, hiç anlamadığım bir dilde... Ve bu benim kalbime dokundu. Diğer birçok kültürü, dili, düşünceyi gördüm… Ama ayrıca gördüm ki biz aynı dilde gülümsüyoruz ya da üzülüyoruz, hepimizin duyguları var. Hepimiz aynıyız. Biz sadece neredeysek ve kimsek oyuz. Aramızda fark göremiyorum. Yunan ve Slovak öğrencilerle vedalaşmak için sarıldığımız anı hatırlıyorum, bir aile olduğumuzu bir kez daha anlamıştım ve cinsiyetimiz, dinimiz, milletimiz ne olursa olsun, kalplerimiz bunu yeniyor.

 Projenin Türkiye iletişim kişisi İngilizce Öğretmeni Nurdan Akçay, “Öğrenme Öğretme Eğitim Faaliyetinden birincisi boyunca tüm katılımcıların kazandıkları kültürel, eğitsel ve sosyal deneyimleri ömür boyu unutmayacaklarından eminiz ve proje ziyareti öncesi belirlediğimiz hedeflerimize ulaştığımız için mutluyuz” demiştir.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut, Ufuk, Arslan, Anadolu, Lisesi,, Atina'da,
Yorumlar
Haber Yazılımı