Haber Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 00:40
 
Etimesgut Zabıtası, Denetimlerini Sıklaştırdı
Kur atağını bahane ederek gramaj düşüren ve fahiş fiyat uygulayan esnafa yönelik denetimler arttı
Etimesgut Haberi
Etimesgut Zabıtası, Denetimlerini Sıklaştırdı

Etimesgut Belediyesi, vatandaşlardan gelen istek, şikayet ve önerileri de dikkate alarak, işyerleri ve pazar yerlerine yönelik denetimlerini artırdı. Vatandaşların, 'Marketlerde etiket fiyatı ile kasa fiyatı farklı, ekmek gramajı düşük, pazar yerlerinde tezgahlarda çürük ürün satılıyor' yönündeki şikayetlerin artması üzerine; Belediye Başkanı Enver Demirel'in talimatıyla zabıta ekipleri denetimlerini sıklaştırdı.

FİYAT DENETİMİ

Son dönemlerde ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu fırsata çevirmek isteyenlere, Etimesgut'ta göz açtırılmıyor. 'Bazı marketlerde etiket fiyatı ile kasa fiyatları farklı' yönündeki şikayetleri titizlikle değerlendiren Etimesgut Zabıtası, marketlere ani baskınlar düzenliyor. Etiketlerde indirim uyguluyormuş gibi görünen ancak gramajını düşürerek satış yapan esnafa fırsat verilmiyor; yasaların öngördüğü ağır yaptırımlar uygulanıyor. Satışı yapılan ürünlerin gramajı ve fiyatları kontrol edilerek, yüksek fiyata satışın ve vatandaşların kandırılmasının önüne geçiliyor.

GRAMAJ DENETİMİ

Ankara Valiliği ve Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin kararıyla, iptal edilen ekmek zammını uygulamayan fırın ve işletmeler de sıkı denetliyor. Alınan kararı uygulamayarak gramajı düşüren ve ekmeğe zam yapan işyerlerine göz açtırılmıyor. Ekmek ve diğer unlu mamülleri, belirlenen fiyattan daha yükseğe satan işyerlerine ceza uygulanıyor.

PAZARDA DENETİM

İlçede her gün kurulan semt pazarlarını da sıkı denetleyen ekipler, iyi ürünü ön tarafa dizen ancak tüketiciye sunulandan daha düşük standartta ürün satmaya çalışan pazar esnafına da fırsat vermiyor. Uyarıları dikkate almayan pazarcılara ilgili yasa ve yönetmelikler çerçevesinde cezalar uygulanıyor.

'İSTİKRARI BOZDURMAYIZ'

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, amaçlarının ceza uygulamak olmadığını, ilçede sosyal dengeyi ve ekonomik istikrarı korumak için, esnaf-vatandaş arasındaki güven ilişkisini güçlendirmeye önem verdiklerini ifade etti. Demirel, son dönemde yaşanan kur atağı ve başgösteren ekonomik istikrarsızlıkla, yerel yönetim olarak daha etkili mücadele etmek için belediye olarak yasal görevlerini hassasiyetle uyguladıklarını belirterek; "Ülke ve millet olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Böylesi zor dönemlerde, toplumumuzun her kesimi birbirine yardımcı olmalı, toplumsal güven, huzur ve düzenin korunması için herkes ve her kesim azami gayret ve hassasiyet göstermelidir. Özellikle esnafımızın daha duyarlı ve vatandaşlarımızın daha dikkatli olması gereken bir süreçten geçiyoruz. Bu geçici olan süreci, birbirimizin hakkına ve hukukuna daha fazla saygı duyarak ve birbirimizle dayanışarak, daha kısa zamanda ve daha az hasarla aşacağımız muhakkaktır. Ancak, böyle zamanlarda ortaya çıkan fırsatçılara ya da bu anlamda iyi niyetli olmayan girişimcilere hem esnaf kesimimiz hem de vatandaşlarımız olarak fırsat vermemek adına, Belediye olarak gerekli tüm yasal tedbirleri almış ve tavizsiz olarak uygulamaya geçirmiş bulunmaktayız. Bütün vatandaşlarımızla birlikte, özellikle esnaflarımızın, kanun, yönetmelik ve ilgili kurumların almış olduğu kararlara bağlı kalmalarını özellikle rica ederim" dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut, Zabıtası,, Denetimlerini, Sıklaştırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı