Haber Detayı
05 Ocak 2016 - Salı 22:44
 
Etimesgut ESAV, Eski Diyanet İşleri Başkanı'nı Misafir Etti
ESAV ETİMESGUT ŞUBESİNİN “GÖNÜL SOHBETLERİ” PROĞRAMIN’DA DİYANET İŞLERİ BAŞKANLARINDAN M.NURİ YILMAZ HEMŞEHRİLERİNİ YALNIZ BIRAKMADI.
Etimesgut Haberi
Etimesgut ESAV, Eski Diyanet İşleri Başkanı'nı Misafir Etti

Esav Etimesgut Şubesi Başkanı Aşık Beyzade ARSLAN ve Yönetim Kurulunun düzenlediği ve her on beş günde bir gerçekleştirilen “Gönül Sohbetleri” toplantıları büyük ilgi görüyor.

Esav Etimesgut Şubesinde düzenlenen proğramda her seferinde bir Aşık anlatılıp eserlerinden şiirlerinden örnekler veriliyor.Konuşmacıların ve konuk aşıkların katkılarıyla gerçekleşen toplantılar Etimesgutlu Erzurumlular arasında büyük rağbet görüyor.

Erzurumlu milletvekilleri,bürokrat ve eğitimcileriyle işadamlarının da yoğun katılımının olduğu  “gönül sohbetleri”nde ki proğrama;Eski Diyanet İşleri Başkanlarından Mehmet Nuri YILMAZ da katıldı.

Ocak 1992 ve  Mart 2003 tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığı yapan Mehmet Nuri Yılmaz’ın yazdığı bir “Kur’an-ı Kerim Meali” bulunmaktadır. Ayrıca; “İctihat Nedir, Mütehid Kimdir?” adlı basılı eseri ve yayına hazırlanmış “İbn-i Batuta Seyahatnamesi”, “Ah”lik ve Fütüvvet” bölümünün tercümesi ile “Kur’an’da Nesih”, “Sünni ve Şii İhtilafının İçyüzü” ve “Kur’an’da Talak” adlı eserleri vardır. Bilimsel toplantılarda; muhtelif konularda sunduğu tebliğleri ile gazete ve dergilerde yayınlanan çok sayıda röportaj, konuşma ve ilmi” makaleleri 5 cilt halinde kitap olarak yayınlandı.

İslamî ilimler üzerine özel dersler vererek halen çeşitli üniversitelerde ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın değişik kademelerinde görev yapan çok sayıda öğrenci yetiştirdi. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından “Devlet Nişanı” ile taltif edildi. Azerbaycan Bakü Uluslararası Ekoenerji Üniversitesi İslam Araştırmaları Fakültesi tarafından "İlahiyat Bilimleri Doktoru Diploması", Kırgızistan OSCH Üniversitesi tarafından da "Fahri Profesörlük Payesi" verildi.

Ayrıca, aynı üniversite tarafından Azerbaycan'a götürülen hizmetler ve Azerbaycan-Türkiye ilişkilerine değerli katkılarından dolayı "Altın Şeref madalyası" ile taltif edildi. Mehmet Nuri Yılmaz; Arapça, Farsça ve Fransızca bilmektedir.

7 Haziran seçimleri sürecinde Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın mitinglerine rastlayan ezanların geciktirilmesiyle ilgili olarak: “Ezanın geciktirilmesi uygun olmadı, meydanlarda Kuran göstermek doğru değil, camiler siyaset mekânı değil oralarda propaganda yapılması asla tasvip edilemez” diyen Yılmaz, “Partiler birbirleriyle din üzerinden değil, icraatlerı üzerinden tartışsınlar” çağrısında da bulunmuştu.

Gönül Sohbetleri’nde bu sefer  Aşık Mevlüdü İhsani anlatıldı.Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlerinden Fevzi BUDAK hocanın şiirlerinden ve hayatından kesitler sunduğu Mevlüdi İhsani’nin “Sarıkamış Şehitleri” nin karları kefen yaparak şehadete yürüdüğü topraklarda doğup büyüdüğünü vurguladı.Bu vesile ile Sarıkamış Şehitlerine de şiirler okuyan Fevzi BUDAK tan sonra,Aşık Kul Nuri ve Aşık Beyzade ARSLAN ozanın eserlerinden örnekler sundular.

Etimesgutta yaşayan Erzurumluların coşku hüzün ve mutluluğu bir arada yaşadığı gecenin sponsoru ise “Özlem Beton Boru ve Beton Elemanları Sanayii” oldu.

Haber : GÜNER GÜMÜŞAY

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: ESAV, ETİMESGUT, ŞUBESİNİN, , “GÖNÜL, SOHBETLERİ”, PROĞRAMIN’DA, DİYANET, İŞLERİ
Yorumlar
Haber Yazılımı