Haber Detayı
29 Eylül 2016 - Perşembe 11:42
 
Etimesgut, Türk İsimlerini Yaşıyor ve Yaşatıyor
Etimesgut Belediyesi, inşa ettiği park ve tesislere Türk Milleti’ne hizmet etmiş şahsiyetlerin isimlerini veriyor.
Etimesgut Haberi
Etimesgut, Türk İsimlerini Yaşıyor ve Yaşatıyor

Etimesgut Belediyesi, inşa ettiği park ve tesislere Türk Milleti’ne hizmet etmiş şahsiyetlerin isimlerini veriyor. Modern mimariyle Türk isimlerini buluşturan Etimesgut Belediyesi, ismini verdiği şahsiyetlerin biyografilerine de yer vererek gelecek nesillerin kahramanlarını en doğru şekliyle öğrenmesini sağlıyor. İsimlerin yanı sıra Türk tarihindeki sembol kavramların tesislere verilmesi dikkat çekiyor.

MEYDANDA 16 BÜYÜK TÜRK DEVLETİ

Selçuklu Revak mimarisinden izler taşıyan meydana 'Türk Beyleri Kent Meydanı' adını veren Etimesgut Belediyesi, meydana 16 büyük Türk Devleti’nin kurucularının anıtlarını inşa etti. Anıtların altında kurucuların hayatları ve kurdukları devletler hakkında kısa bilgiler de sunuluyor. Göktürk Devleti’nin Türk Kağanı Bilge Kağan'ın annesi İl Bilge Hatun, Belediye’nin huzurevinde, Türk milliyetçiliğinin öncü öncü fikir adamlarından “Ziya Gökalp” adı aile akademisi ve sosyal alanların bulunduğu tesiste yaşatılıyor. İlk kez Türk adıyla kurulan Göktürk Devleti'nin adı ise Başkent’in en modern ve donanımlı aile yaşam ve eğitim merkezine verildi.

1 TESİS ÜÇ DEĞERLİ ŞAHSİYET

Etimesgut Belediyesi, ilçenin en büyük kongre ve kültür merkezine Korkut Ata (Dede Korkut) adını verdi. Korkut Ata’nın Türk Milleti’nin yoluna ışık tutan hikayeleri merkezin sergi salonundaki kabartmalarla yer alıyor. Merkezin

konferans salonu Türk edebiyatının sembol ismi Ömer Seyfettin, diğer salon da bozkırın tezenesi Neşet Ertaş adını taşıyor.

ATATÜRK ESERLERİ VE ADIYLA YAŞATILIYOR

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk'ü de hiçbir zaman unutmayan Etimesgut Belediyesi, 132 bin metrekarelik ormana, ilçe stadına, ilçe merkezindeki meydana ve koşu yoluna Atatürk adını verdi. Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın adı ise belediyenin büyük kreşinde ve yanındaki parkta yaşatılıyor. Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi adıyla da park bulunuyor. Etimesgut’taki 35 parkının ismi, Doğu ve Güneydoğu şehitlerimizin adını taşıyor.

Etimesgut Belediyesi’nin bu dönemde yaptığı büyük parklara verilen isimlerden bazıları şöyle: "Alpaslan Türkeş, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu, Sultan Alparslan, Sultan Sencer, Oktay Sinanoğlu, Zeki Alasya, Kayahan Açar, Aziz Sancar, Fırat Çakıroğlu, 17 Şubat Şehitleri ve 23 Nisan Hatıra Ormanı".

MİLLETİ UCAKLAYAN İSİMLER

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, yaptıkları tesis ve parklara isim verirken çok hassas davrandıklarını belirterek, "İlçemize onlarca tesis ve park kazandırdık. Her birinin isimleri özenle seçilmiş, geleceğe ışık tutacak, çocuklarımızı, gençlerimizi bilgilendirecek, bilinçlendirecek, kendi tarihini, kültürünü, sanatını öğretecek isimlerdir. Atatürk, Göktürk, Korkut Ata, Sultan Alparslan, Ziya Gökalp, Neşet Ertaş, Aziz Sancar gibi daha birçok ismi parklırımıza ve tesislerimize verdik. İnşallah yapacağımız yeni tesislerimize, aziz Türk Milleti’ne ve Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet etmiş ve millete malolmuş daha nice büyüğümüzün, sanatçımızın, bilim adamımızın isimlerini vermek bize nasip olur" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut, Belediyesi, inşa, ettiği, park, tesislere, Türk, Milleti’ne, hizmet,
Yorumlar
Haber Yazılımı