Haber Detayı
28 Mayıs 2013 - Salı 01:54
 
Etimesgut'a Hastane Projesi İptal Edildi
Etimesgut’ta bulunan ETİPARK İş Merkezi’ne Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması planlanan hastane projesi iptal edildi.
Etimesgut Haberi
Etimesgut'a Hastane Projesi İptal Edildi

HASTANEYE UYGUN DEĞİL

Etimesgut’un kanayan yarası haline gelen, adeta cenazeye dönüşen ETİ PARK İŞ ve TİCARET MERKEZİ siyasilerin elinde oyuncak olmaya devam ediyor. Bundan bir yıl önce Etimesgut Belediyesi ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri arasında imzalanan protokol ile Eti Park İş ve Ticaret Merkezi, 25 yıllığına Sağlık Bakanlığı’na devr edilerek modern bir hastaneye dönüştürülecekti. Ancak  Sağlık Bakanlığı yetkililerinin söz konusu binayla ilgili yaptıkları incelemede, buranın hastaneye uygun olmadığı görüşü ortaya çıktığı belirtildi.

BELEDİYE, BİNA TAHSİS EDEMEZ

Öte yandan İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından 01.14.2011 tarihinde Ankara Valiliği’ne yazmış olduğu B.05.0.MAH.0.01.01.00/9587 Sayılı, Bina Tahsisi ile ilgili yazısında; “Belediye Meclisi kararıyla sağlık, eğitim, sosyal hizmetler ve turizmi geliştirecek projelere Bakanlığımız onayı ile bedelsiz veya düşük bir bedelle amacı dışında kullanılmamak kaydıyla sadece arsa tahsis edebileceği, bina tahsisine ilişkin bir düzenleme yer almadığından, bina tahsis edilemeyeceği değerlendirilmektedir” görüşü yer aldı.

BELEDİYEYE MALİYETİ 46 MİLYON LİRA

Bir önceki dönem Belediye Başkanı Serhat Kemal Yılmaz tarafından yaptırılan, ancak bugünkü mevcut belediye başkanı Enver Demirel’in konuyu yargıya taşımasının ardından inşaatı yarım kalan Eti Park İş ve Ticaret Merkezi, daha sonra Demirel tarafından belediyeye 46 milyon lirayı bulan bir rakamla kazandırılmıştı. Belediye Başkanı Enver Demirel, büyük bir mücadele sonrası “Etimesgut’a kazandırdım” dediği söz konusu İş ve Ticaret Merkezi’nin Sağlık Bakanlığa devr olayına kadar hiçbir çalışmanın yapılmayıp çürümeye terk edilmesi Etimesgutlular tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Sağlık Bakanlığı ile Belediye arasında varılan anlaşmaya göre, Belediye burayı 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edecekti. Geçtiğimiz günlerde AK Parti’nin Kızılcahamam’da yapmış olduğu toplantıda da bu konu konuşulmuş ve o dönemin TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı olan Ankara Milletvekili Prof.Dr. Cevdet Erdöl tarafından da hastane projesinin iptal edildiğini açıkladığı beyan edilmişti.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Hastane yapımı için Sağlık Bakanlığı’na devrini büyük bir başarı olarak niteleyen ve ilçenin her tarafında bulunan bilboardlar ile Etimesgutlulara duyuran Belediye Başkanı Enver Demirel’in bundan sonra nasıl bir çıkış yolu arayacağı merakla bekleniyor. Geçmiş yönetimi suçlayarak “Haksız paylaşım ve kamu zararı” olduğu gerekçesiyle konuyu yargıya taşıyan Demirel’in, üstüne üstlük 46 milyon lira bir ödeme yaparak Belediyeye kazandırdığı İş ve Ticaret Merkezi’nin bundan sonra akibetinin ne olacağı belli değil.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Etimesgut’ta, bulunan, ETİPARK, İş, Merkezi’ne, Sağlık, Bakanlığı, tarafından, y
Yorumlar
Haber Yazılımı