Haber Detayı
28 Mayıs 2013 - Salı 00:40
 
Etimesgut'ta Bilim Fuarı Açıldı
TÜBİTAK Ortaokullar Bilim Fuarı, Etimesgut’ta bulunan İMKB Süvari Ortaokulu’nda açıldı.
Etimesgut Haberi
Etimesgut'ta Bilim Fuarı Açıldı

            Öğrencilerimize bilimsel düşünme, bilimsel düşünceyi bir hayat felsefesi haline getirme ve proje hazırlama alışkanlığını kazandırmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliği ile gerçekleştirilen Ortaokullar Bilim Fuarı İMKB Süvari Ortaokulu’nda açıldı. Açılışa İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet KARAMAN, İl Milli Eğitim Yardımcısı Musa ÖZTÜRK, TÜBİTAK temsilcileri, Şube Müdürleri Suna AĞDAĞ, Durali ATAY, Adil YILDIZ, Zeki EFİL, Celalettin BAKIR, Sivil Toplum ve Basın Yayın Temsilcileri, Okul ve Kurum Müdürleri, Öğretmenler, Öğrenciler ve Veliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasını müteakip öğretmenler korosunun solo ve koro halk müziği sunumları beğeni kazandı.

 

            Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Karaman, TÜBİTAK Bilim Fuarının açılışında yaptığı konuşmasında “Okullarımızda öğrencilerimiz proje üretirken, bilim fuarı ile ilgili faaliyetlere katılırlarken ilgilendikleri bilimsel konular hakkında daha fazla bilgi edinebilme becerileri elde ederler. Bilimsel konular ile ilgili proje üretirken bilimsel düşünceyi öğrenirler. Deney yapma disiplini kazanırken deneyler sırasında elde ettikleri bilgileri, bulguları ve araştırmaların sonuçlarını sunumlar yaparak ifade edebilirler. Bununla beraber deney sonuçlarını değerlendirirken kendilerini yapıcı eleştiri yapma becerisi kazanırlar. Ürettikleri proje konularına göre elde ettikleri verileri analiz ederken tablo ve grafiklerle matematik kullanımının önemini fark ederler. Proje ile ilgili konuları araştırırken çeşitli alanlarda bilgi edinebilirler. Projenin sunumu ile de bilimsel iletişimiz kavrayıp bilimsel konuları anlama ve anlatabilme becerilerini geliştirirler. Gerçekte proje süreci çeşitli seviyelerde problem çözme becerilerinin gelişme sürecidir” dedi.

 

            İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Karaman; Etimesgut ilçesinde son 10 yıldır bilimsel çalışmalara, bilim fuarlarına önem verdiklerini, tüm teşkilatı bu hedefe yönlendirdiklerini, bu gayretlerinde karşılığını aldıklarını, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Etimesgut ilçesi ürettiği projelerle Ankara İlinin proje sayısının yüksekliğine çok fazla katkı sağladığını belirterek “Öğrencilerimizin bu yaptığı projeler bilim dünyası için birer su damlası olsa da ileriki zamanlarda yapılan ek çalışmalarla birleşerek ülkemizin ortak aklına, sinerjisine ve tüm insanlığa ışık tutacak bir okyanus haline gelecektir. Bilim kültürünün geliştirilmesinin, bilim ve teknolojik araştırmalar konularında farkındalık oluşturulması, bilim kültürünün tabana yayılması amacına hizmet, eden bu projeleri destekleyen İl Milli Eğitim Müdürümüze ve ekibine, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve şube müdürlerine, okul ve kurum müdürlerimize, projeleri hazırlayan idareci, öğretmen ve öğrencilerime çok teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

            Ünlü Halk Türkücüsü Ekrem ÇELEBİ konserinin ardından genç mucitlerin hayranlık uyandıran projelerinin bulunduğu stantlar gezildi. Tüm katılımcılara okul aile birliği ve velilerin katkıları ile hazırlanan ikramlar sunuldu.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: TÜBİTAK, Ortaokullar, Bilim, Fuarı, Etimesgut’ta, bulunan, İMKB, Süvari, Ortaoku
Yorumlar
Haber Yazılımı