Haber Detayı
30 Mayıs 2013 - Perşembe 22:58
 
Etimesgut'ta Bilime Işık Tutacak Projeler
Milli Eğitim Bakanlığı ve TUBİTAK’ın işbirliği ile düzenlenen “Bu Benim Eserim” yarışması Etimesgut ilçe sergisi Cenk Yakın Ortaokulu kapalı spor salonunda açıldı.
Etimesgut Haberi
Etimesgut'ta Bilime Işık Tutacak Projeler

Açılışa İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet KARAMAN, şube müdürleri, okul ve kurum müdürleri, TUBİTAK bilim kurulu üyeleri, bilim ve buluş şenliği komisyonu üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

   İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet açılışta yaptığı konuşmasında, “Etimesgut İlçesi 10. Bilim Buluş proje çalışmalarında öğrencilerimiz proje üretirlerken ilgilendikleri araştırma konuları hakkında daha fazla bilgi edinme becerisi elde ederler. Bilimsel düşünmeyi öğrenirler. Deney yapma disiplini kazanırken deneyler sırasında elde ettikleri bilgileri, bulguları ve araştırma sonuçlarını sunumlar yaparak ifade edebilirler. Bununla beraber deney sonuçlarını değerlendirirlerken kendilerine yapılan eleştiriyi normal karşılama, kabullenme, kendileri de yapıcı eleştiri yapma becerisi kazanırlar. Ürettikleri proje konularına göre elde ettikleri verileri analiz ederlerken tablo ve grafiklerde matematik kullanımın önemini fark ederler, projelerinin sunumunu yaparlarken de bilimsel iletişim becerisi elde edip bilimsel konuları anlama ve anlatabilme becerilerini geliştirirler. Bu ifadeleri bir bütün olarak değerlendirdiğimizde proje süreci çeşitli seviyelerde problem çözme becerilerini geliştirme sürecidir. Bizler bilimsel amaçlı proje çalışmalarını okullarımızda yaygınlaştırmak istiyoruz. Hedefimiz ülkemizin ihtiyaç duyduğu bilim adamları yetiştirmek, yaratıcılığı teşvik etmek, öğrencilerimizin gizli kalmış yeteneklerinin desteklenerek geliştirilmesine ortam hazırlamak, bilim insanı olma potansiyeline sahip çocuklarımızı erken yaşlarda keşfedip yeteneklerini üst seviyelere çıkartabilmek, onlara bilimsel düşünebilme metot ve tekniğini vererek onlara araştırmacı bir ruh kazandırmak, öz güveni gelişmiş öğrenciler yetiştirilmesine katkıda bulunmaktır, dedi. Eğitim adına fedakarlıkta bulunan tüm paydaşlara şükranlarımı sunuyorum. Etimesgut İlçesinin eğitim yöneticileri, öğretmenleri, öğrencileri bu nezih grup büyük başarılara imza atacaktır. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına, okul ve kurum idarecilerine, çalışmalara katılan öğrenci ve öğretmenlere çok teşekkür ediyorum. Etimesgut’un geleceği mükemmel olacaktır. Parlak olacaktır. Gönlünüz rahat olsun. Etimesgut ilçesinde geleceğe umutla bakabilirsiniz” dedi.

    İlçe Milli Müdürü Mehmet KARAMAN ve tüm katılımcılar daha sonra açılışı yapılan sergiyi teker teker gezerek öğrencilerden projeleri hakkında bilgi aldılar. Cenk Yakın Ortaokulu’nun bilim koridorunun açılışından sonra kokteyl verildi.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Milli, Eğitim, Bakanlığı, TUBİTAK’ın, işbirliği, düzenlenen, “Bu, Benim, Eserim”
Yorumlar
Haber Yazılımı