Haber Detayı
10 Mart 2020 - Salı 22:15
 
Filipinler, Ankara İnşaat Firmalarını Yatırıma Davet Etti
Filipinler Büyükelçisi Raul Salavaria Hernandez, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı makamında ziyaret etti.
Ekonomi Haberi
Filipinler, Ankara İnşaat Firmalarını Yatırıma Davet Etti

Filipinlerin Türkiye ile olan ekonomik ilişkilerini geliştirmek istediğini kaydeden Büyükelçi Hernandez, Filipinler hükümetinin alt yapı ve inşaat projelerine öncelik verdiğini hatırlattı ve rekabetçi fiyatları ve kalitesiyle öne çıkan ve marka olan Türk inşaat sektörünü Filipinler'e proje üstlenmeye ve yatırım yapmaya davet etti.

ATO Başkanı Baran makamında gerçekleşen ziyarette yaptığı konuşmada, Filipinlerin Asya-Pasifik'in en önemli pazarlarından biri olduğuna değinerek, Filipinler ile ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek istediklerini söyledi. Filipinler ile Türkiye arasında dış ticaret hacminin 2019 yılında 250 milyon dolar olduğunu kaydeden Baran, bu rakamın iki ülkenin menfaatine olacak şekilde yükseltilmesi için Ankara Ticaret Odası olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi. Baran, "Filipinler nüfusu ve dinamik ekonomisiyle Türkiye için değerli bir pazar haline geliyor. Önümüzdeki yıllarda 175 milyar dolar değerinde 75 büyük projeyi yapmak isteyen Filipinler ile ticaret hacmimizi daha yukarıya taşıyacağımıza inanıyorum" dedi.

Ankara ekonomisi hakkında bilgi veren Baran, Filipinler ile olan ticarete son yıllarda savunma sanayi ürünlerinin de eklendiğini hatırlattı. Baran, FNSS'nin geliştirip ürettiği KUNDUZ Amfibi Zırhlı Muharebe İş Makinesi'nin gelecek yıl Filipinler'e teslim edileceğini kaydetti. Filipinler ile sağlık, eğitim, turizm alanlarında işbirliği yapabileceklerini kaydeden Baran, "Birlikte yürümeye hazırız" diye konuştu.

 

-BÜYÜKELÇİ HERNANDEZ-

Filipinler Büyükelçisi Raul Salavaria Hernandez ise Türkiye'nin ikinci büyük, dünyanın da sayılı önemli sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Ankara Ticaret Odası'nda bulunmaktan onur duyduğunu dile getirerek başladığı konuşmasında; Türkiye ile Filipinler arasındaki ticari ve yatırım ilişkilerini geliştirmek istediklerini söyledi. Türkiye ile Filipinlerin birlikte gerçekleştirdiği Karma Ekonomik İşbirliği toplantısında iki ülke arasında işbirliği yapılacak sektörlerin inşaat, gıda, ilaç, imalat (tekstil), otomotiv, havacılık ve enerji olarak belirlendiğini hatırlatan Hernandez, iki ülkenin ticari ilişkileri geliştirmek için çalıştığını, iş dünyasının da aynı yönde gayret sarf etmesi gerektiğini söyledi.

Filipinler'in Türkiye'den atak helikopterinin de içinde yer aldığı savunma sanayi ithalatına değinen Hernandez, "Savunma sektöründeki hareketlilik ilişkilerimizin istediğimiz noktaya kaydığını gösteriyor. Umuyoruz ki savunmada başlayan bu hareketlilik diğer sektörlere de yansır. Örneğin öne çıkan mango, ananas gibi gıda ürünlerini Filipinlerden alabilirsiniz" dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Filipinler,, Ankara, İnşaat, Firmalarını, Yatırıma, Davet, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı