Haber Detayı
18 Haziran 2019 - Salı 13:17
 
Gençlik Park Varlık Fonuna mı Devredildi?
Tarihi Gençlik Parkı’nın Varlık Fonu’na devredildiğini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yerel seçimler öncesi Ankara’nın kamusal alanlarını, seçimi kaybedeceklerini düşünerek Varlık Fonu’na devrettiklerini düşünüyoruz” dedi.
Güncel Haberi
Gençlik Park Varlık Fonuna mı Devredildi?

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, gözde eğlence ve dinlenme alanlarından tarihi Gençlik Parkı’nın 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Varlık Fonu’na devredildiğini açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Gençlik Parkı’nın Varlık fonuna devri Cumhuriyet’e ve onun Başkenti Ankara’ya ihanettir” dedi.

‘SATABİLİRLER, KİRALAYABİLİRLER, HER ŞEYİ YAPABİLİRLER’

Devredilen alanın 27 hektar olduğunu ve konumu nedeniyle önemli bir alan olduğunu belirten Candan, Gazete Duvar’a, “Alanı nasıl kullanacaklarını bilmiyoruz. Neredeyse Ulus’un büyük bölümünü Varlık Fonu’na devretmiş durumdalar. Satabilirler, kiralayabilirler her şeyi yapabilirler” diye konuştu.

TBMM'NDE SORU ÖNERGESİ

Mimar Odası Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamanın ardından CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, konuyla ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bir soru önergesi verdi. Yeşil, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle mecliste Gençlik Parkı ile ilgili bir önerge verdiğini belirtti. Yeşil'in soru önergesi şu şekilde:

Yapımı Cumhuriyetin ilk yıllarında, 1935 yılında planlanan ve 19 Mayıs 1943 yılında yapımı tamamlanarak hizmete açılan tarihi Gençlik Parkı’nın Cumhurbaşkanlığı yönetimindeki Varlık Fonu’na devredildiği iddia edilmektedir. 27 hektarlık alan üzerine kurulan ve Ankara’nın en büyük parklarından birisi olan Gençlik Parkı, tarihi bir park niteliğindedir.

Bu bağlamda;

1- Gençlik Parkı’nın Varlık Fonu’na devredildiği iddiası doğru mudur?

2- İddia doğru ise, Ankara’nın tarihi hafızası niteliğindeki Gençlik Parkı hangi tarihte Varlık Fonuna devredilmiştir?

3- Gençlik Parkı’nın Varlık Fonu’na devredilme gerekçesi nedir?

4- Park üzerinde plan değişikliği nedeniyle yapı yapılması, niteliğinin değiştirilmesi gündemde midir?

5- Varlık Fonu’na devredilen Ankara’nın başkaca bir mirası bulunmakta mıdır?

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Gençlik, Park, Varlık, Fonuna, mı, Devredildi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı