Haber Detayı
17 Mart 2019 - Pazar 11:17
 
Gölbaşı'nda 'Sevgi Çiçeği' Marka Haline Geldi
Gölbaşı Belediyediyesi, Dünyada sadece Ankara'nın Gölbaşı İlçesi'nde yetişen ve Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre nesli tehlike altında olan Sevgi Çiçeği’ni markalaştırdı.
Gölbaşı Haberi
Gölbaşı'nda 'Sevgi Çiçeği' Marka Haline Geldi

Gölbaşı Belediyesi Sevgi Çiçeği yapılan  Coğrafi İşaret Tescil belgesi onaylandı. Düzenlenen program ile coğrafi işaret tescil belgesi takdim töreni ve Sevgi Çiçeği  Sanat Sokağı tanıtım programı yapıldı. Düzenlenen Programa Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Türk Patent Kurumu Başkanı Habib Asan, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Ankara Kalkınma Ajansı Program Yönetim Birim Başkanı Zekai Efeoğlu, Türk Marka ve Patent Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe,Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Demirtaş, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve birim müdürleri katıldı.

ARTIK GÖLBAŞINI TESCİLLİ BİR ÇİÇEGİ VAR

       Gölbaşı Sevgi Çiçeği’nin markalaşmasına yönelik belediye olarak gerekli çalışmaların tamamlandığını söyleyen  Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, artık Gölbaşı’nın tescilli bir çiçeği olduğunu belirterek;

“Gölbaşı bugün tarihi günlerinden birini yaşıyor. Sevgi Çiçeğimiz artık tescillenmiş durumda. Senelerce Gölbaşı’nda andezit taşı, Mogan Gölü ve Sevgi Çiçeği için festivaller yaptık. Gölbaşımızın değeri bunlar dedik. Gölümüzün temizliği başladı. Gölbaşı hep turizm kenti olarak anıldı ama hep adı ile kaldı. Şimdi ise artık biz ve bizden sonraki arkadaşlarımız bunu gerçek manada Gölbaşı’nı turizm kenti olduğunu ispatlayacak. Bizden sonra gelecek arkadaşlar yine Tulumtaş Mağarasının açılması ile ilgili çalışmalara devam edeceğine inanıyorum. Türkiye’de ilk defa bir endemik bitki tescil aldı. Gölbaşı’nın artık bir markası var. Sevgi Çiçeğimiz kaybolmak üzere olan bir bitkiydi. Gölbaşı’ndan başka yerde yetişmeyen endemik bir bitkidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koruma alanı oluşturdu. Gölbaşı Belediyesi olarak 3 bin m’lik bir alanda da tohumları yetiştirmeye başladık. Sevgi Çiçeği işlenerek bundan sonra satılabilecek ürünler de ortaya çıkacak. Sevgi Çiçeğinin marka olduğunu tüm Türkiye ve Ankara’da öğrenmiş olacak” diyerek Gölbaşı’na hayırlı olmasını temenni etti.

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, “Gölbaşı içinde bulundurduğu göller havzası sebebiyle zaten farklı değerlere sahip, sıkıntısı olmayan bir yer” diyerek başladığı konuşmasına şöyle devem etti. “Sadece bunu işlemesi, pazarlaması ve sunma noktasında bir takım stratejileri kurgulaması gereken bir ilçe. Bunun için çok da güçlü insan kaynağı var. İnsani değerlerimizi sahada ki değerlerimizle buluşturduğumuzda Gölbaşı’nın hakikaten Türkiye için değil, dünya için önemli bir lokasyon olduğunu unutmamak gerekir. Burada ki amaç da bir farkındalık yaratmaktır. Bu çalışma bu yüzden çok önemlidir. Hem belediye başkanımızın, hem ekibinin ciddi emekleri var. Bu anlamda da enstitümüzün destekleri de var. Elimizde marka eğeri olan bir Sevgi Çiçeği, andezit taşı, muazzam bir göl alanı beraberinde ki kuş cenneti, Tulumtaş Mağarası var. Dünya Gölbaşı’nın farkında. Yeter ki biz neye sahip olduğumuz farkında olalım. Bizim sahip olduğumuzun, elimizde ki şeyin nasıl çok daha değerli olduğunu bilelim” ifadelerini kullanarak  Gölbaşı’nın değerlerine sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Gölbaşı'nda, 'Sevgi, Çiçeği', Marka, Haline, Geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı