Haber Detayı
29 Ekim 2020 - Perşembe 19:17
 
Hakan Akçam: Tapu Harcı Oranları Düşürülecek
Harçlar Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Meclis'e sunuldu. Komisyonda görüşmeleri devam eden teklife göre tapu işlemlerine ilişkin harç oranlarının düşürülmesi planlanıyor.
Ekonomi Haberi
Hakan Akçam: Tapu Harcı Oranları Düşürülecek

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Etimesgut Emlak Müşavirliği Dernek Başkanı ve aynı zamanda Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Yönetim Kurulu Üyesi olan Hakan Akçam, şu bilgileri paylaştı:

Şahıslar ya da tüzel kişiler taşınmaz almak ya da satmak üzere taşınmazın bağlı olduğu tapu müdürlüğüne müracaat edip harç kanunu kapsamında alım satım tutarı üzerinden yüzde 2 (Binde 20) alıcıdan ve yüzde 2 (binde 20) satıcıdan olmak üzere toplamda yüzde 4 (Binde 40) harç ödüyor.

Harç ile birlikte umhurbaşkanlığı Kararnamesinde belirlenen cetvele göre oranlar üzerinden döner sermaye tutarı öder ve böylece tapu işlemini gerçekleştiriyor.

 

İndirimler Kalıcı Olacak!

Artan ekonomik kriz nedeniyle bu oranlar zaman zaman azaltıldı ancak kalıcı hale getgirilmedi.

En son 05 Mayıs 2018 tarihinden geçerli olarak Bakanlar Kurulu kararınca binde 40 (yüzde 4) olarak alınan tapu harcını "kat irtifakı veya mülkiyetine sahip" konut ve iş yerlerinde binde 30'a (yüzde 3'e) düşüren tapu harcı indirim kararı, 31 Aralık 2019 tarihinde sona erdi.

Harçlar Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kapsamında tapu harcı indirimi kalıcı hale gelecek ve ev alıp satacaklar için kalıcı çözüm getirilecek.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Hakan, Akçam:, Tapu, Harcı, Oranları, Düşürülecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı