Haber Detayı
15 Ekim 2020 - Perşembe 23:23
 
Hakan Akçam, Yeni Yönetmeliği Değerlendirdi
Etimesgutta Emlak Müşavirliği Dernek Başkanı ve Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası yönetim kurulu üyesi Hakan Akçam, Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmeliği gazetemize değerlendirdi.
Ekonomi Haberi
Hakan Akçam, Yeni Yönetmeliği Değerlendirdi

Etimesgutta Emlak Müşavirliği Dernek Başkanı ve Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası yönetim kurulu üyesi Hakan AKÇAM ın Gazetemize Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmeliğin mesleğimize kazandıracağı faydalar ve yönetmelikte yapılan yanlışların olduğu konusunda değerlendirmede bulundu.
 
-14.Ekim 2020 tarihinde Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik'te bulunan maddeye göre ; 
 
-05.06.2018 tarihin den sonra İlkokul ve ortaokul Mezunu olanlar Mesleği yapamayacak.
 
gayrimenkul danışmanlığında staj zorunlu hale geldi Yönetmelikte  yer alan maddelere göre lise mezunları bir yıl, üniversite mezunları ise altı ay “staj” yapacaklar..
Bina Görevlisi ,kasap,manav bakkal gibi esnafların emlakçılık yaptığını vurgulayan Akçam, kayıt dışı emlakçılığın sadece sektörü değil vatandaşları da mağdur ettiğini dile getirdi. 
Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik'te getirilen yeni yasa ile  Gayrimenkul danışanlarının  emlak ofisleri ile yaşadıkları sorunlar artık daha çabuk çözüme kavuşuyor. 14.Ekim. 2020 tarihi itibarıyla yayımlanan yeni yönetmelikle pek çok konuda yeni düzenlemeler getirildi. 
Ülkemizde 55.000 Civarı kayıtlı Emlak ofisi bulunmaktadır.Bunun yanısıra yukarda bahsettiğim 
Başka meslekte olup emlak işi yapan en az 5 bin kayıt dışı emlak ofisi olduğunu tahmin ediyorum. 
Bu yönetmelikle bunların Çoğu yeterlilik Belgesi ve Yetki Belgesi alamayacak ve emlak sektörünü bırakacaklardır. 
Yıllardır bizler yönetmeliğin olmasını istiyorduk ve bekliyorduk, sektörümüze ciddi bir disiplin getirecek olması ve kayıt dışılığın ortadan kalkamasıyla  haksız rekabetinde  sona ereceğine inanıyorum .
Dünya Ülkelerinde saygın bir meslek olan Emlak Danışmalığı ülkemizde de güven duyulan saygın hale gelmesine büyük katkı sağlayacaktır. 
Sektörün temsilcileri  olarak, yeni yönetmeliğimizin eksiksiz uygulanması için birlikte çalışmamız gerekiyor. 
 
YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK İSTEDİĞİMİZ KONULAR : 
 
Yönetmeliğin resmi gazetede yayınlanan tarihi olan 
14 Ekim 2020 tarihinden öncesinde ilkokul ve ortaokul mezunlarının müktesep haklara sahip olmasının  sağlanması gerekiyor.
Çünki şu ana kadar 7000 kişi mağdur durumda,
Burada yapılan yanlış ise ilkokul mezunu ve ortaokul mezunu olan kişilerin esnaf odalar birliğine ve meslek odasına kaydının alınıp sonrasında da yetki belgesi verilmemesi çok manidardır.
 
Yönetmelikteki bu maddenin bir kereye mahsus mağdur olan kişilerin müktesep haklardan faydalanmasının sağlanması için değişiklik yapılması gerekiyor..
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Hakan, Akçam,, Yeni, Yönetmeliği, Değerlendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı