Haber Detayı
01 Aralık 2014 - Pazartesi 22:12
 
Hamamönü Söyleşileri Aralık Ayı Programı Dolu Dolu
Altındağ Belediyesi, düzenlediği Hamamönü Söyleşileri ile sanata yön veriyor. Aralık ayında da en seçkin sanatçıları ağırlayacak olan Hamamönü, sanatseverlerin vazgeçemediği yerlerin başında geliyor.
Altındağ Haberi
Hamamönü Söyleşileri Aralık Ayı Programı Dolu Dolu

Hamamönü’ndeki tarihi Kabakçı Konağı’nda gerçekleştirilen söyleşilerle, Ankaralı sanatseverler her akşam 19.00-21.00 saatleri arasında unutulmaz akşamlara tanıklık ediyor.

Tüm Ankaralılar davetli

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Hamamönü Söyleşileri’nin bilime ve sanata kapı araladığını vurguladı. Tarihi Kabakçı Konağı’nda gerçekleştirilen etkinliklerle Ankara’nın kültür, sanat ve edebiyat hayatına önemli bir katkı sağladıklarını belirten Tiryaki, tüm Ankaralı vatandaşları Hamamönü Söyleşileri’ne davet etti.

Başkan Tiryaki sözlerini şöyle sürdürdü: “Ankaralıların burada keyifli vakit geçireceğine eminim. 6 yıldır düzenlediğimiz söyleşilerle aydınlık bir yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Cumhuriyet’in ilk yıllarında Ankara’nın kalbi durumunda olan Hamamönü, bugün kültür, sanat, tarih ve edebiyata verdiği katkı ile yine Ankara’nın kalbi durumunda…”

Hamamönü’nde müzik ziyafeti

Ankaralılar vatandaşlar, Aralık ayında adeta müziğe doyacak. Cengiz Taşkent’in yorumuyla “Mucize Nağmeler” ile başlayacak olan müzik ziyafeti, Âşık Zeki Erdal’ın bağlamasından çıkan “Bu Toprağın Türküleri” ile devam edecek.  Deyiş ve nefesler de yine Hamamönü sokaklarından yükselecek. Müzik ziyafeti bunlarla sınırlı kalmayacak. İlkim Eylül İlk, Aralık ayını “Eskimeyen Türküler” ile ısıtacak. Gönül Titreten Nağmeler, yerini Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Derneği (HAMOY) ’nin Şanlıurfa ve Diyarbakır Yöresi’ne ait eserlerine bırakacak. Neva Türk Müziği Topluluğu’nun seslendireceği parçalar ise kulakların pasını silecek.

Farklı kültürlere sesleniş

Hamamönü, büyüleyici dörtlüklere de ev sahipliği yapacak. Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ’nin hazırladığı şiirler şimdiden merak konusu… Hamamönü’ndeki ‘Gönül Sohbetleri’nde ve ‘Başkent Şiir Akşamları’nda en güzel mısralar dile gelecek. Başkentli Şairler Platformu üyeleri de yine Hamamönü’nde sevenleriyle buluşacak.

Hamamönü Söyleşileri’nde Mevlana’nın ve Tasavvuf Edebiyatı’nın yeri bir başka… Mevlana’nın en önemli eserlerinden biri olan ‘Mesnevi’den Esintiler’ ile huzura doğru yolculuğa çıkılacak. Hamamönü Söyleşileri farklı kültürden birçok konuyu Ankaralılarla buluşturacak. Ankaralı vatandaşlar, Türkistan Coğrafyasındaki Son Gelişmeler ve Kırım Tatar Kültürü hakkında bilgi sahibi olacak.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Altındağ, Belediyesi, düzenlediği, Hamamönü, Söyleşileri, sanata, yön, veriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı