Haber Detayı
08 Mayıs 2020 - Cuma 21:33
 
iPhone 11 Pro ve iPhone Se Karşılaştırması
Apple’ın ürettiği telefonlara olan ilgi günden güne artıyor. Türkiye’de telefon kullanıcıları arasında iPhone 11 pro en çok merak edilen modellerden biri oldu. Özellikleri bakımından hayatımızda birçok kolaylık sağlayan bu telefonu sizin için iPhone se ile cimri.com üzerinden karşılaştırdık.
Güncel Haberi
iPhone 11 Pro ve iPhone Se Karşılaştırması

Apple’ın ürettiği telefonlara olan ilgi günden güne artıyor. Türkiye’de telefon kullanıcıları arasında iPhone 11 pro en çok merak edilen modellerden biri oldu. Özellikleri bakımından hayatımızda birçok kolaylık sağlayan bu telefonu sizin için iPhone se ile cimri.com üzerinden karşılaştırdık. Gerek tasarım yönünden gerekse donanımsal özelliklerini ele alarak bu iki telefonu da inceledik. Yeni telefon satın alacak müşteriler, bu karşılaştırmadan faydalanabilir. İşte iPhone 11 pro ve iPhone se karşılaştırması…

 

Ekran Boyutları Farklı

Telefonların büyüklüğüne göre ekran boyutu değişkenlik gösterebilir. Apple, rettiği tleon modellerinde farklı ekran boyutlar kullanmıştır. iPhone 11 Pro’nun ekranı 5.8 inç olarak tasarlanmıştır. Geni bir ekrana sahip olan bu telefon OLED ekran teknolojisini kullanır. Bir diğer merak edilen iPhone Se’nin ekranı 4.0 inçtir. Bu modelde IPS ekran teknolojisi kullanılmıştır. IPS ile göze en yakın görüntü sağlanmaya çalışılsa da iPhone 11 Pro’nun ekranı iPhone Se den biraz daha büyüktür.

 

Hangisi Daha Hafif?

Üretilen her bir telefonun farklı ağırlığı bulunur. Bazı telefonlar eşit ağırlığa sahip olsa da gram olarak değişiklik gösterebilir. iPhone 11 Pro 188 gram olarak tasarlanmıştır. Ekran boyutunu baz alırsak bu telefon iPhone Se’ye göre biraz daha ağırdır. iPhone Se’nin toplam ağırlığı ise 113 gramdır. Oldukça hafif olan iPhone Se, boyutları itibari ile pantolonların, ceketlerin ve montların ceplerine sığabilir. Diğer aksesuarlar eklendiği zaman telefonun toplam ağırlığı artabilir.

 

Kaç Megapiksel Kameraları var?

Günlük hayatta telefon kameraları birçok işi kolay hale getirir. Fotoğraf çekmek, video oluşturmak ya da sosyal medyada görsel paylaşmak için telefon kameralarından yararlanılır. iPhone 11 Pro ve iPhone Se’nin kamera çözünürlükleri aynıdır. Her iki telefonda da 12 MP kamera mevcuttur. Bu durumda fotoğrafların netliği iki telefon üzerinden de eşit derecede sağlanabilir. Bu kameralar sayesinde sosyal medyada birçok farklı içerik oluşturabilirsiniz.

Dahili Depolama Önemli Bir Kriter

Telefon satın alırken tasarımın yanı sıra en çok kamera çözünürlüğü, işlemci hızı ve depolama ya da hafıza kapasitesine bakarız. iPhone 11 Pro’nun toplam 64 GB dahili hafızası mevcuttur. Oldukça yüksek olan bu hafıza sayesinde birçok veri bu telefon içinde saklanabilir. iPhone Se’nin ise 16 GB dahili hafıza kapasitesi vardır. Aralarında yaklaşık 48 GB hafıza farkı var. Eğer cihazların hafızasını verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız telefonunuzda gereksiz programları silebilir ve tamamen kaldırabilirsiniz.

 

Ne Kadar Hızlılar?

Kamerayı kullanmaktan, oyun oynamaya kadar telefonda her işlem işlemci sayesinde yapılır. Bu ilemcinini bir kapasitesi vardır. Çalıştığı alanı belirleyen RAM bellek ne kadar yüksekse telefon o kadar hızlı işlem yapar. iPhone 11 Pro’nun 4 GB belleği mevcuttur. Bu durumda yeni çıkan son uygulama ve oyunlar kolaylıkla oynanabilir. iPhone Se’nin RAM boyutu ise 2 GB olarak tasarlanmıştır. İki telefonun arasında toplam 2 GB RAM farkı vardır. Aynı zamanda RAM, telefonun fiyatını etkileyen unsurlar arasındadır. Hızlı telefonlarda daha akıcı bir şekilde video izlenip oyun oynayabilirsiniz.

 

Batarya Kapasitesini Es Geçmedik

Her telefonda farklı batarya gücü olabilir. Apple genellikle güçlü bataryalar üreterek telefonların açık kalma süresini uzun tutar. Tek bir şarj yaparak günlerce Apple telefon kullanmak mümkündür. Oyun ve grafik içeren programlar kullanıyorsanız bu oran düşebilir.  iPhone 11 Pro’da 4.46 mAh batarya mevcuttur. Bu sayede cihaz hiç kullanılmadan günlerce açık kalabilir. iPhone Se’nin bataryası ile 1525 mAH’tır. Batarya kapasitesine göre iPhone fiyatları değişiklik gösterebilir. Batarya cihazın aktif olma süresini belirler.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: iPhone, 11, Pro, ve, iPhone, Se, Karşılaştırması,
Yorumlar
Haber Yazılımı